Zlatá päťuncová investičná minca Český lev 2019 stand
Zlatá päťuncová investičná minca Český lev 2019 stand
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Popis
Významné svetové banky a mincovne sa pýšia svojimi vlastnými investičnými mincami. Ako ich označenie napovedá, skôr než zberateľov a numizmatikov lákajú predovšetkým investorov, ktorí vedia, že premyslené portfólio sa nezaobíde bez zlata a ďalších drahých kovov. Pretože Česko svoje rýdzo investičné mince doteraz nemá, prichádza Český lev - vlastná investičná minca Českej mincovne vydávaná v zahraničnej licencii.
Svetoví emitenti volia pre svoje investičné mince ľahko rozpoznateľné národné motívy. Témou rakúskej mince Wiener Philharmoniker je jeden z najuznávanejších symfonických orchestrov klasickej hudby na svete. Kanadský Maple Leaf nesie oficiálny štátny znak v podobe javorového listu. Juhoafrický Krugerrand je zasvätený nielen historickému prezidentovi Paulovi Krugerovi, ale aj štátnemu symbolu v podobe antilopy skákavej. Rovnako mnoho ďalších krajín na svojich investičných minciach vyobrazuje národné zvieratá. Americký Eagle patrí majestátnemu orliakovi bielohlavému, čínska Panda čiernobielej pande veľkej a austrálsky Kangaroo zástupcovi pre protinožcov charakteristické kengury. Ani investičné mince Českej mincovne nie sú výnimkou - patria českému levovi a vedľa neho tiež svätováclavskej orlici.
V roku 2019 dostal reliéf päťuncovej mince obmenený kabátik, ale hlavná myšlienka razby zostala zachovaná. Reverznej strane investičnej razby dominuje ležiaci dvojchvostý lev v netradične realistickom poňatí, ktorý stráži svätováclavskú korunu spolu s plamennou orlicou zobrazenou na štíte. Autorom pôvodnej kompozície sa stal medailér Jaroslav Bejvl, ktorý nás však vo veku 75 rokov navždy opustil, a tak svoje majstrovské dielo nestihol dokončiť. V jeho práci preto pokračuje Asamat Baltaev, DiS. Averzná strana potom patrí atribútom ostrova Niue, ktorý poskytuje zahraničnú licenciu na razbu investičných mincí Českej mincovne - nesie meno a profil kráľovnej Alžbety II., letopočet emisie 2019 a nominálnu hodnotu 250 DOLLARS (NZD). To všetko je doplnené ešte o lipové ratolesti.
Minca je vyrazená z rýdzeho zlata s hmotnosťou päťnásobku trojskej unce - celosvetovo uznávanej mernej jednotky - a je oslobodená od DPH. Celkový emisný náklad tvorí 200 kusov - 185 kusov je k dispozícii samostatne a ďalších 15 ako súčasť série vysokohmotnostných mincí.