Zlatá minca Staromestská poprava - Českí páni proof

Zlatá minca Staromestská poprava - Českí páni proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
máj 2021
Emisný náklad
300 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Staromestská poprava

Tretia zlatá minca Českej mincovne z minisérie s názvom Staromestská poprava je venovaná českým pánom, ktorí pred 400 rokmi vydýchli naposledy.

Zatiaľ čo kráľ Fridrich Falcký po prehranej bitke na Bielej hore ušiel do Holandska, väčšina
predstaviteľov porazeného stavovského povstania zostala v českých krajinách s nádejou, že cisárova odplata za ich zradu bude mierna. Bohužiaľ sa zmýlili a ich absolútny trest vstúpil do dejín ako staromestská poprava. Toto kruté divadlo je známe tiež ako poprava 27 českých pánov, avšak skutočne urodzených mužov bolo medzi odsúdenými len niekoľko. Dňa 21. júna 1621 poslal kat na druhý svet 3 odsúdených stavu panského, 7 rytierskeho, a 17 meštianskeho. Týmito boli Jáchym Ondřej Šlik, Václav Budovec z Budova, Krištof Harant z Polžíc a Bezdružíc, Gašpar Kaplíř zo Sulevíc, Prokop Dvořecký z Olbramovíc, Fridrich z Bílej, Henrich Otta z Losa, Diviš Černín z Chudeníc, Vilém Konecchlumský z Konecchlumí, Bohuslav z Michalovíc, Valentin Kochan z Prachovej, Tobiáš Štefek z Koloděj, Ján Jesenský, Krištof Kober z Koberšperku, Jan Šultys z Felsdorfu, Maxmilián Hošťálek z Javořice, Jan Kutnauer zo Sonnenštejna, Simeon Sušický zo Sonnenštejna, Nathanael Vodňanský z Uračova, Václav Maštěrovský z Jizbice, Jindřich Kozel z Peclinovce, Ondřej Kocour z Votína, Jiří Řečický, Michal Witmann, Simeon Vokáč z Chyš, Leander Rüppel z Ruppachu a Jiří Hauenšild z Fürstenfeldu. Poradie popráv bolo stanovené podľa stavovskej dôstojnosti. Väčšine odsúdených boli zoťaté hlavy, traja boli obesení. Najkrutejší osud postihol slávneho lekára Jána Jesenského, ktorému bol pred popravou vyrezaný jazyk. Priaznivci popravovaných aj ich odporcovia sa zhodli na tom, že všetci páni sa tvárou v tvár smrti zachovali dôstojne. Väčšinou išlo o zrelých mužov. Duchovnú útechu im poskytovali kňazi, ktorí potom prizerajúcemu davu tlmočili posledné slová. Po celý čas exekúcie sa však hlasno trúbilo a bubnovalo, aby ich ľud nepočul. Ani po smrti nemali popravení pokoj. Ich ostatky boli znetvorené – rozštvrtené, vpletané do kolesa, narážané na koly a vystavované na verejnosti ako presvedčivé varovanie…

Mgr. Petr Horák
vyobrazil na reverznej strane mince kata Jana Mydlářa, pripraveného zahnať sa mečom. Bohatý opis uvádza v niekoľkých riadkoch mená niektorých odsúdených, ktoré zvyšujú dojem svištiaceho meča, a tiež text POPRAVA 27 ČESKÝCH PÁNŮ – 21. 6. 1621. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2021. To všetko je doplnené o staromestský chodník s dvadsiatimi siedmimi krížikmi.

Nezabudnite, že štvoricu mincí si môžete uložiť do dreveného
zberateľského etui, ktoré rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75872-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
10 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
7,78 g
Priemer
22 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...