Zlatá minca Rok 1920 - Návrat legionárov do vlasti proof
Zlatá minca Rok 1920 - Návrat legionárov do vlasti proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Rok 1920
Štvrtá a posledná zlatá minca Českej mincovne z minisérie Rok 1920, ktorá sa zaoberá budovaním československej štátnosti, pripomína návrat legionárov do vlasti.
Bachmač, Doss Alto, Terron, Zborov - to sú len niektoré z bojísk prvej svetovej vojny, kde na seba upozornili československé légie. Oddiely vojakov, ktorí vypovedali poslušnosť cisárovi a pridali sa na stranu Dohody, srdnato bojovali v Rusku, Taliansku a Francúzsku, a tak významnou mierou prispeli k vzniku slobodného Československa. Zatiaľ čo sa v ich vlasti rodila demokratická republika, legionári sa vydali na strastiplnú cestu domov. Tá sa pre ruskú občiansku vojnu, v ktorej Česi a Slováci proti svojej vôli zohrali kľúčovú úlohu, pretiahla na niekoľko rokov. Sibír, Japonsko, Čína, Singapur, Cejlón, India, Perzia, Mezopotámia, Egypt, USA - všetky tieto krajiny sa stali zastávkou na ceste našich krajanov. „V posledných dvoch rokoch prechádzali okolo prímorských krajov a rôznymi prístavmi na oboch pologuliach sveta, za zvedavej pozornosti a netajeného obdivu miestneho obyvateľstva mnohé nové a do tej doby tam nevídané vojenské transporty. Boli to československé légie, vracajúce sa r. 1919 a hlavne r. 1920 zo Sibíri domov, do vlasti. Všade na ceste okolo sveta ich predchádzala legendárna povesť o ich vojenskej zdatnosti a sláve," napísal vo svojej knihe archivár František Šteidler. Legionári však dokázali zaujať aj inak ako len svojimi odvážnymi skutkami. „Krátky pobyt v najrozmanitejších prístavoch celého sveta zužitkovali všade podľa možností hojnou mierou tak, aby ich obyvatelia spoznali nielen ako československých legionárov, ale aj českú hudbu, sokolský telocvik a šport. Na mnohých miestach sa konali s veľkým úspechom koncerty vojenských kapiel, usporadúvali sa medzinárodné súťaže s miestnymi športovcami, hlavne futbalistami," dodal kronikár hrdinov, ktorí našu vlasť vykúpili vlastnou krvou.
Reverznej strane mince, ktorá je dielom akademického sochára Zbyňka Fojtů, dominujú dva dopravné prostriedky, ktoré slúžili legionárom na ich ďalekej ceste za domovom. V hornej časti je vyobrazený obrnený vlak, ktorý zažil boje s boľševikmi na Transsibírskej magistrále, a v dolnej časti sa nachádza parná loď, ktorá Čechov a Slovákov viezla cez oceán. Kompozíciu dotvára nápis NÁVRAT LEGIONÁŘŮ DO VLASTI 1920 a tiež trikolóra, ktorá prechádza celou minisériou a objavuje sa aj na averznej strane, kde ju sprevádzajú lipové ratolesti. Keďže mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného vydavateľa, ktorým je ostrov Niue, ich averz nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty - portrét a meno kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2020.
Nezabudnite, že kompletnú zbierku štyroch mincí si môžete uložiť do dreveného etui, ktoré tiež nájdete v ponuke Českej mincovne.