Zlatá minca Patróni - Svätý Anton z Padovy proof

Zlatá minca Patróni - Svätý Anton z Padovy proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
jún 2024
Emisný náklad
1000 ks
Cena
74,00 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Patróni

V histórii nájdeme cez dve desiatky svätých Antonov. Tomu najznámejšiemu, ktorým je svätý Anton z Padovy, patrí ďalšia zlatá miniminca Českej mincovne z cyklu Patróni.

Svätý Anton Paduánsky sa narodil do slávneho portugalského rodu, avšak matka z neho skôr než šľachtica chcela mať predovšetkým kresťana. Vstúpil do rádu augustiniánov, kde sa úplne oddal štúdiu Biblie, ale neskôr sa rozhodol prestúpiť k františkánom. Chcel totiž kráčať v stopách misionárov, ktorí sa pri šírení kresťanstva v Afrike stali mučeníkmi. Dúfal, že aj on bude môcť za svoju vieru položiť život, ale Boh s ním mal iné plány. Krátko po tom, ako vkročil na čierny kontinent, Anton ochorel a musel sa vrátiť do Európy. Búrka jeho loď zahnala k brehom Talianska, kde našiel nový domov. Stretol sa so samotným Františkom z Assisi a v tichu apeninských lesov žil modlitbou a pokáním. Plnil skromné kláštorné povinnosti a žiadnym spôsobom nevyčnieval, lenže potom musel nečakane zastúpiť kazateľa a prejavil sa ako neprekonateľný rečník. Odvtedy prinášal evanjelium chudobným dedinčanom, bohatým šľachticom aj mladým rehoľníkom. Hovorieval v kostoloch, na námestiach alebo napríklad na plážach, kde sa jeho kázní zúčastňovalo aj tridsaťtisíc dychtivých poslucháčov. Jeho dar urobil dojem aj na svätého Františka a v Rimini ho dokonca počúvali ryby, ktoré vystrčili hlavy z vody. Keď sa usadil v Padove, ľudia si prichádzali zabezpečiť miesta blízko kazateľnice deň vopred, len aby ho dobre počuli. Anton sa nešetril. Túžil zhorieť v službe a to sa mu podarilo. Zomrel vo veku len tridsaťšesť rokov – šťastný, že všetko odovzdal svojmu najmilšiemu Ježišovi… Proces Antonovho svätorečenia bol najkratší v dejinách cirkvi. Dodnes patrí k najobľúbenejším svätým a modlia sa k nemu napríklad zamilovaní, snúbenci, manželia a rodiny. Je vzývaný za šťastný pôrod aj proti neplodnosti. V neposlednom rade pomáha pri hľadaní stratených vecí.

Medailér David Kružliak venoval reverznú stranu mince svätému Antonovi v podobe mnícha, ktorý drží malého Ježiška a hostiu. Česko-‍anglický opis na reverze uvádza SV. ANTONÍN Z PADOVY – ST. ANTHONY OF PADUA. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, averzná strana nesie jeho nevyhnutné atribúty – meno a portrét kráľa Karola III., nominálnu hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2024.

Zlatá minca s hmotnosťou jednej polovice gramu je zasadená do špeciálneho česko-anglického balenia. Poslúži ako dostupný darček aj originálny prírastok do zbierky a stane sa talizmanom pre šťastie.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76499-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2 NZD
Autor averzu
David Kružliak
Autor reverzu
David Kružliak
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
0,5 g
Priemer
11 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...