Zlatá minca Koniec 2. svetovej vojny v Pacifiku proof
Zlatá minca Koniec 2. svetovej vojny v Pacifiku proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Koniec 2. svetovej vojny
Od konca druhej svetovej vojny uplynulo v roku 2020 75 rokov. Druhá zlatá minca Českej mincovne z tematickej dvojdielnej minisérie pripomína víťazstvo v Pacifiku.
Druhá svetová vojna vypukla roku 1939, ale boje v Ázii sa začali oveľa skôr - už v roku 1931, keď Japonsko vpadlo do Číny. Teritoriálna expanzia bojachtivého cisárstva naprieč Ďalekým východom bola nezadržateľná a bolo len otázkou času, keď sa stretne so záujmami ďalšej veľmoci, ktorá ležala na druhej strane Pacifiku. Japonsko však nemienilo čakať a roku 1941 podniklo zdrvujúci preventívny úder na základňu Spojených štátov amerických v havajskom Pearl Harbore. Admirál Jamamoto mal vtedy vyhlásiť: „Obávam sa, že sme prebudili spiaceho obra a prinútili ho urobiť strašné rozhodnutia." Mal pravdu - Američania totiž zorganizovali mohutnú protiofenzívu a o štyri krvavé roky neskôr stáli pred bránami japonských ostrovov. Americké velenie predpokladalo, že pri nasledujúcej invázii stratí státisíce vojakov, a počet japonských obetí odhadlo na dva milióny. Japonci sa totiž preslávili svojím fanatizmom a odhodlaním bojovať do posledného dychu. K zloženiu zbraní ich neprinútil ani mohutný útok Sovietskeho zväzu, ktorý po víťazstve nad Treťou ríšou začal oslobodzovať okupovanú Čínu a Kóreu. Američania sa preto rozhodli vytasiť tromf - ultimátnu zbraň v podobe atómovej bomby, ktorú tri roky v úplnom utajení vyvíjali najväčšie mozgy planéty. K prvému a poslednému nasadeniu nukleárnych zbraní v dejinách ľudstva došlo 6. a 9. augusta 1945 - mestá Hirošima a Nagasaki boli zrovnané so zemou a o život prišlo na štvrť milióna Japoncov. S takou mocou sa krajina vychádzajúceho slnka nemohla merať. Bezpodmienečnú kapituláciu oznámil sám cisár Hirohito prostredníctvom rozhlasu - bolo to vôbec prvýkrát, keď národ počul hlas svojho božského vládcu. K formálnemu ukončeniu vojny potom došlo 2. septembra 1945 na palube bojovej lode Missouri kotviacej v Tokijskom zálive. Poslední japonskí vojaci sa však vzdali až o neuveriteľných 30 rokov neskôr...
Reverznej strane mince, ktorá je dielom Mgr. Art. Miroslava Hrica, ArtD., dominujú písmená V a J, pretože deň víťazstva nad Japonskom je vo svete známy ako V- J DAY. Kompozíciu dotvárajú vztýčené ruky oslavujúcich ľudí, ktorých prsty tvoria charakteristické gesto - víťazné véčko. Ďalej na reverze nájdete vychádzajúce slnko a mapu Japonska. Písmeno V ako víťazstvo evokuje i usporiadanie averznej strany. Pretože ide o mincu vydávanú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesie averz nevyhnutné atribúty tohto emitenta - meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 5 DOLLARS a rok emisie 2020.
Nezabudnite, že mince, ktoré pripomínajú koniec vojny v Európe a Ázii, si môžete uložiť do štýlovej zberateľskej škatuľky.