Zlatá minca Koniec 2. svetovej vojny v Európe proof
Zlatá minca Koniec 2. svetovej vojny v Európe proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Koniec 2. svetovej vojny
V roku 2020 oslavujeme 75. výročie konca druhej svetovej vojny. Prvá zlatá minca Českej mincovne z dvojdielnej minisérie pripomína víťazstvo v Európe.
Kedy sa presne skončila druhá svetová vojna v Európe? Názory na to sa rôznia - pre niekoho 7., pre ďalšieho 8. a pre iného 9. mája 1945. Prečo tie zmätky? S blížiacim sa koncom najväčšieho konfliktu v ľudských dejinách bolo jasné, že sa svet dočká úplne nového usporiadania, a každý v ňom chcel získať čo najvýhodnejšie postavenie... Nemeckí velitelia sa svoju neodvratnú porážku snažili všemožne oddialiť, a to nielen na bojisku, ale aj pri rokovacom stole. Svojich západných nepriateľov chceli presvedčiť na podpísanie separátneho mieru, aby všetky svoje sily mohli vrhnúť do boja so Sovietskym zväzom. Pre Západ to bola lákavá myšlienka - Sovieti sa totiž nezadržateľne valili do strednej Európy a bolo zrejmé, že po skončení vojny len tak neodídu. Winston Churchill dokonca nechal vypracovať plán operácie, v ktorej by britskí vojaci spolu s poľskými exilovými jednotkami a nemeckými vojnovými zajatcami zaútočili na červenoarmejcov... K tomuto scenáru však nedošlo a Tretia ríša bola nútená podpísať bezpodmienečnú kapituláciu. Stalo sa tak 7. mája 1945 vo francúzskom Remeši. Hoci dokument podpísal zástupca Sovietskeho zväzu, Josif Stalin jeho platnosť neuznal. Prekážalo mu, že takto významný akt sa odohral vo francúzskom meste, čo prisudzovalo kľúčovú úlohu v porážke Nemecka západným krajinám , aj že jeho krajina bola zastúpená nevýznamným generálmajorom Susloparovom. Nemecká kapitulácia sa preto opakovala 8. mája 1945 v Berlíne - v mieste Stalinovho triumfu za účasti maršala Žukova. Pre najrôznejšie prieťahy došlo k podpisu dokumentu až chvíľu pred polnocou, a tak v Moskve, ktorá leží v inom časovom pásme, oslávili Deň víťazstva 9. mája 1945.
Reverznej strane mince, ktorá je dielom Mgr. Art. Miroslava Hrica, ArtD., dominujú písmená V a E, pretože deň víťazstva v Európe je vo svete známy ako V-E DAY. Kompozíciu dotvárajú mierové holubice a časť glóbusu zachytávajúce Európu. Písmeno V ako víťazstvo evokuje i usporiadanie averznej strany. Pretože ide o mincu vydávanú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesie averz nevyhnutné atribúty tohto emitenta - meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 5 DOLLARS a rok emisie 2020.
Mince z minisérie, ktorá po konci druhej svetovej vojny v Európe pripomenie ešte víťazstvo v Tichomorí, si môžete uložiť do štýlovej zberateľskej škatuľky.