Zlatá minca Alchymisti - Michał Sędziwój zo Skorska proof
Zlatá minca Alchymisti - Michał Sędziwój zo Skorska proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Popis
Pražský dvor cisára Rudolfa II. lákal učencov zo všetkých kútov Európy. Tretia zlatá minca Českej mincovne z cyklu Alchymisti predstavuje Michala Sendivoja zo Skorska.
Renesanční alchymisti mali mnoho cieľov - stvoriť umelý život, namiešať elixír mladosti a premeniť olovo na zlato. Je možné, že niektorý z nich uspel? Michal Sendivoj zo Skorska bol poľský učenec pochádzajúci z nižšej šľachty. Počas štúdií na západoeurópskych univerzitách nadviazal kontakty s alchymistami a sám tiež bádal. Stal sa žiakom škótskeho alchymistu Setona a traduje sa, že po smrti svojho učiteľa zdedil nielen jeho písomnú pozostalosť, ale aj transmutačný prášok na výrobu zlata. Sendivoj potom dosiahol úspech na pražskom cisárskom dvore, kde roku 1604 údajne vykonal úspešnú transmutáciu. Rudolf II. ho potom mal poveriť výskumnou výpravou na východ, kde mal získať ďalšie starodávne hermetické tajomstvá. Sendivoj zostal verný Habsburgovcom aj po udalostiach roku 1618, keď došlo k povstaniu českých stavov proti habsburskej vláde. Za odmenu dostal statok na Opavsku, kde v sedemdesiatich rokoch zomrel. Jeho odkaz však nezanikol - Sendivojove alchymistické práce neskôr podrobne študoval napríklad sám Isaac Newton.
„Hoci podobu všetkých štyroch renesančných alchymistov, ktorých cyklus predstavuje, poznáme z ich dobových vyobrazení, na minciach nenájdete portréty v pravom slova zmysle. Tváre, v pozícii en face, totiž delí zvislá línia. Z historických podobizní, ktorým nechýbajú niektoré charakteristické detaily, napríklad pokrývky hlavy, som použil len polovicu. Druhú polovicu každej mince tvorí hladká plocha posádzaná niektorými z mnohých symbolov používaných v astronómii, astrológii a samozrejme tiež alchýmii. Tieto značky mávali viac významov i grafických modifikácií - aj keď ich dnes už nedokážeme spoľahlivo čítať, v minulosti tvorili jazyk, ktorému alchymisti dobre rozumeli," vysvetľuje akademický sochár Michal Vitanovský. Averzná strana mince nesie profil a meno panovníčky Alžbety II., nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2019 – t. j. nevyhnutné náležitosti ostrova Niue, ktorý Českej mincovni prepožičiava licenciu na razbu vlastných pamätných mincí -, ale aj množstvo alchymistických značiek, ktorým dominuje slnko.
Minca je uložená do atraktívneho balenia vyhotoveného v štýle alchymistického zápisníka. Obsahuje sprievodný text autora mince a tiež originálnu kresbu, ktorá zachytáva Michala Sendivoja zo Skorska.