Zlatá minca Alchymisti - John Dee proof
Zlatá minca Alchymisti - John Dee proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Popis
Dejiny alchýmie, tajuplnej činnosti kombinujúcej vedu s umením, sú neodmysliteľne späté so snahou vyrobiť žltý kov. Je preto logické, že pamätné mince, ktoré pripomínajú najvýznamnejších alchymistov pôsobiacich na našom území v časoch renesancie, sú vyrobené z rýdzeho zlata. Ako prvý sa vo štvordielnej minisérii Českej mincovne predstavuje John Dee.
Hlavným cieľom alchymistického diela bola premena neušľachtilého v ušľachtilé. Medzi alchymistami by sme našli predchodcov dnešných chemikov, ktorých primárnym záujmom bolo poznať zákony hmoty. Po ich boku však - s rovnakým zápalom, ale celkom prízemnou motiváciou - predvádzali svoje experimenty alchymisti, ktorí chceli získať bohatstvo a moc. Cieľom ich snaženia sa stala premena olova na zlato. Dobrým príkladom dobového vedca, pre ktorého bolo poznanie cennejšie ako bohatstvo, bol John Dee - významný intelektuál alžbetínskeho Anglicka, filozof, matematik a alchymista. „Na pražskom dvore Rudolfa II. prežil krátke, ale dôležité obdobie svojho života. Prišiel sem v sprievode Edwarda Kelleyho. Nejaký čas strávil tiež na juhočeskom panstve Viliama z Rožmberka. Na oboch miestach budil obdiv svojimi vedomosťami i experimentmi. Špekuluje sa o tom, že jeho tajným poslaním bola výzvedná činnosť v prospech anglickej kráľovnej Alžbety. Po návrate domov už nedokázal získať späť svoje pôvodné postavenie a zomrel v zabudnutí," rozpráva akademický sochár Michal Vitanovský, ktorý je autorom mince.
„Hoci podobu všetkých štyroch renesančných alchymistov, ktorých cyklus predstavuje, poznáme z ich dobových vyobrazení, na minciach nenájdete portréty v pravom slova zmysle. Tváre, v pozícii en face, totiž delí zvislá línia. Z historických podobizní, ktorým nechýbajú niektoré charakteristické detaily, napríklad pokrývky hlavy, som použil len polovicu. Druhú polovicu každej mince tvorí hladká plocha vysádzaná niektorými z mnohých symbolov používaných v astronómii, astrológii a samozrejme tiež alchýmii. Tieto značky mávali viac významov i grafických modifikácií - aj keď ich dnes už nedokážeme spoľahlivo čítať, v minulosti tvorili jazyk, ktorému alchymisti dobre rozumeli," vysvetľuje Michal Vitanovský. Averzná strana mince potom nesie meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2019 – t. j. atribúty ostrova Niue, ktorý Českej mincovni prepožičiava licenciu na razbu vlastných pamätných mincí - , ale aj mnoho alchymistických značiek, ktorým dominuje slnko.
Neoddeliteľnou súčasťou mince je atraktívne balenie vyrobené v štýle alchymistického zápisníka. Vedľa sprievodného textu autora minca obsahuje ešte originálnu kresbu, ktorá zachytáva Johna Deeho.