Zlatá minca 5000 Kč 2021 Cheb proof

Zlatá minca 5000 Kč 2021 Cheb proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
máj 2021

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

V roku 2021 sa otvára nový päťročný cyklus Českej národnej banky, ktorý je venovaný najvýznamnejším mestským pamiatkovým rezerváciám Českej republiky. Prvá zlatá minca s nominálnou hodnotou 5000 Kč, ktorá bola vyrazená v špičkovej kvalite proof, pripomína krásy Chebu.

V písomných prameňoch sa
Cheb spomína už v roku 1061. Patrí k najstarším českým mestám a pýši sa jedinečným súborom architektúry od románskej doby až po 19. storočie. Preto niet divu, že jeho historické jadro bolo v roku 1981 prehlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Na návrší nad Ohře sa nachádza románsky hrad s unikátnou poschodovou kaplnkou, ktorý nechal Fridrich Barbarossa prestavať na cisársku falc. Veľkolepé námestie sa pýši Špalíčkom – súborom hrazdených domov kupcov zo 14. storočia –, barokovou radnicou alebo Pachelbelovým domom, v ktorom bol zavraždený Albrecht z Valdštejna. Cheb oplýva tiež bohatstvom vzácnych cirkevných pamiatok – napríklad monumentálnym Kostolom svätého Mikuláša či starobylým františkánskym kláštorom.

Víťazom výtvarnej súťaže Českej národnej banky a autorom mince sa stal medailér
Jiří Hanuš, DiS. Odborná komisia ocenila najmä detailné stvárnenie drevenej konštrukcie na averznej strane mince. Do krovu, ktorý je typickým rysom historických chebských domov, sú zakomponované heraldické zvieratá Českej republiky. Reverznej strane potom dominuje koláž zložená z najvýznamnejších architektonických pamiatok Chebu, ktoré sú vyobrazené na pôdoryse mestskej pamiatkovej rezervácie.

V tematickom cykle zlatých mincí sa ďalej objavia tieto mestá: Jihlava, Mikulov, Litoměřice, Kroměříž, Hradec Králové, Olomouc, Moravská Třebová, Štramberk a Tábor. Kompletnú desaťdielnu kolekciu si môžete uložiť do dreveného
zberateľského etui, ktoré rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Číslo
22105-611
Emitent
Česká národní banka
Nominálna hodnota
5000
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
15,55 g
Priemer
28 mm
Balenie
Červené plastové etui s logom ČNB
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...