Zlatá medaila Letné sídlo T.G. Masaryka - Zámok Hluboš proof

Zlatá medaila Letné sídlo T.G. Masaryka - Zámok Hluboš proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
máj 2021
Emisný náklad
100 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

S osobou T. G. Masaryka si spájame najmä zámok v Lánoch, i keď sa stal jeho letným prezidentským sídlom až v roku 1921. Dovtedy sa týmto titulom mohol pýšiť zámok Hluboš, ktorému je venovaná zlatá pamätná medaila Českej mincovne.

„Na konci prázdnin roku 1920 boli obyvatelia Hluboša milo vzrušení správou, že
hlubošský zámok bude obývaný pánom prezidentom. Správa sa ukázala byť pravdivá. Z poštovného úradu bol predĺžený do zámku telefón, cesty a hradské boli upravované, domčeky natierané. Celá dedina odievala sa slávnostným šatom, aby dôstojne uvítala muža, o ktorom každý toľko počul, toľko čítal a ktorého dosiaľ nebolo dopriate každému vidieť,“ stálo v příbramskom časopise s názvom Od stříbrných hor. Zámok Hluboš sa nestal prezidentským letným sídlom náhodou. Tristo rokov stará pseudorenesančná stavba disponovala anglickým parkom s rozlohou 5 hektárov a koniarňami, čo T. G. Masarykovi poskytovalo ideálny priestor pre jeho obľúbenú kratochvíľu. „Takmer denne bez ohľadu na počasie vychádzal pán prezident koňmo do krásnych lesov hlubošských i do blízkeho okolia. Na jednej vychádzke zbadal pri lese dvoch chlapcov pasáčikov, ktorí na neho volali: Strýčko, zvezte nás! A strýčko zviezol jedného a koniar druhého chlapca. Keď potom hájnik, ktorý výjav z lesa pozoroval, chlapcom povedal, kto ich zviezol, vypadli týmto úžasom oči z jamôk a ústa im zostali otvorené,“ zaspomínal na úsmevnú príhodu A. Podlaha. Hlubošská rezidencia slúžila prezidentovi a jeho rodine od 27. augusta 1920 do 7. januára 1921. T. G. Masaryk síce zámok opustil, ale jeho duch tu žije dodnes…

Averzná strana medaily, ktorá je dielom
akademického sochára Zbyňka Fojtů, znázorňuje portrét T. G. Masaryka s obligátnymi okuliarmi. Kompozíciu dotvárajú meno a životné letopočty prezidenta a tiež malý znak Československej republiky. Reverzná strana medaily potom patrí hlubošskému zámku – okrem priečelia stavby znázorňuje ešte rekonštrukciu pamätnej plakety, ktorá dodnes upozorňuje na prezidentov pobyt.

Emisný náklad zlatej medaily má len
100 kusov.

Špecifikácia

Číslo
31714-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak.soch. Zbyněk Fojtů
Autor reverzu
ak. soch. Zbyněk Fojtů
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
7,78 g
Priemer
22 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...