Zlatá medaila "Ďakujeme"

Zlatá medaila "Ďakujeme"

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
september 2020

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Vojna, choroby, ... – všade tam, kde ľudia trpia, pomáha Červený kríž. Podporte jeho charitatívne aktivity spolu s nami! Zlatý dukát sa pýši výnimočným príbehom.

Na Florence Nightingalovú čakal pohodlný život. Úlohu anglickej šľachtičnej však vymenila za nevďačnú profesiu zdravotnej sestry a prepych luxusného sídla za krv a špinu krymskej vojny. Keď v roku 1854 dorazila do Istanbulu, umieralo v lazaretoch 42 % ranených vojakov, ale vďaka priekopníckym metódam, ktoré zaviedla, sa toto hrozivé číslo podarilo znížiť na len 2 %. Čistá posteľná bielizeň, dostatok svetla a čerstvého vzduchu, zdravá strava i zábava - tieto a mnohé ďalšie zdanlivé maličkosti zachránili život tisícom ľudí. Obetavá ošetrovateľka si získala uznanie kráľovnej Viktórie, tureckého sultána aj Henriho Dunanta, ktorého inšpirovala k založeniu Červeného kríža, a jej postupy sa rýchlo rozšírili do nemocníc po celom svete.

Averzná strana dukáta, ktorý je dielom medailéra MgA. Martina Daška, predkladá portrét Florence Nightingalovej inšpirovaný dobovou fotografiou, jej meno a životné letopočty 1820 -1910. Na pozadí je umiestnený symbol Červeného kríža. Reverznú stranu potom bezo zvyšku vypĺňa slovo DĚKUJEME v mnohých  svetových jazykoch.

Z ceny každej  predanej  zlatej  medaily venujeme 20 eur Slovenskému červenému krížu, ktorý je patrónom emisie. Nákupom prispejete na dobrú  vec a zároveň rozšírite svoju zbierku o mimoriadny kus. Pokiaľ sa chcete poďakovať niekomu, kto vám pomohol v ťažkých časoch, tiež  môžete medailu použiť ako darček – v  tomto prípade je v certifikáte pravosti priestor, kam možno  vpísať  venovanie…

Špecifikácia

Číslo
31678-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
Vínové kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...