Zlatá medaila 770 rokov Banskej Bystrice proof
Zlatá medaila 770 rokov Banskej Bystrice proof
Popis
Banská Bystrica slávi 770 rokov od najstaršej písomnej zmienky. Pri tejto príležitosti jej vzdáva hold zlatá pamätná medaila Českej mincovne.
V samotnom srdci stredného Slovenska, v Slovenskom Rudohorí, na rieke Hron leží Banská Bystrica. Prvá písomná zmienka o tomto meste pochádza z roku 1255, keď mu uhorský kráľ Belo IV. udelil právo ťažiť suroviny. Týmto krokom sem chcel prilákať predovšetkým remeselníkov z vyspelých oblastí Svätej ríše rímskej. Jeho zámer sa vydaril a vďaka prisťahovalcom mesto prekvitalo. Ťažilo sa tu striebro, zlato, železo, olovo a meď. Miestna ťažobná spoločnosť sa stala jednou z najväčších a zároveň najpokrokovejších na celom svete – disponovala premyslenou organizáciou výroby, obrovským komplexom spracovateľských závodov, hustou sieťou skladov či podvojným účtovníctvom. Banská Bystrica bola takisto centrom protestantstva a zapísala sa aj do novodobých dejín Slovenska. V roku tu 1944 bolo vyhlásené Slovenské národné povstanie – ozbrojený odpor proti nacistickej okupácii. Po oslobodení mesta a skončení druhej svetovej vojny sa Banská Bystrica opäť stala hospodársko-správnou metropolou Československa. Zároveň bola vyhlásená za mestskú pamiatkovú rezerváciu, ktorá oplýva množstvom historických pamätihodností. Medzi najcennejšie patrí areál mestského hradu s Kostolom Nanebovzatia Panny Márie a Kostolom svätého Kríža.
Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailérky Štěpánky Doležalovej, predkladá mestský hrad v Banskej Bystrici, za ktorým je viditeľná veža Kostola Nanebovzatia Panny Márie. Na averznej strane potom nájdete znak mesta obklopený opisom BANSKÁ BYSTRICA – 770 LET.
Zlatá minimedaila s hmotnosťou jednej polovice gramu je uložená do špeciálneho balenia ozdobeného kolážou historických fotografií.