Zlatá kilogramová investičná minca Dobrá kráľovná Anna stand

Zlatá kilogramová investičná minca Dobrá kráľovná Anna stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
november 2011
Emisný náklad
150 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Kardináli protipápeža sa spoliehali vo svojich nádejach najviac na vyjednávanie, ktoré kráľovský rod francúzsky v roku 1380 zaviedol k tomu cieľu, aby maloletý ešte kráľ Karol VI. a Václavova mladá a milostná sestra Anna spolu boli zasnúbení. Kardinál Pileus tým väčšiu prácu sebe dával, aby zmaril úmysly také, a podporoval naproti tomu Richarda II., kráľa anglického, ktorý tú istú princeznú sebe nahováral. Anna Luxemburská, známejšia skôr ako Česká (11. mája 1366 - 7. júna 1394), bola dcérou českého kráľa a rímskonemeckého cisára Karola IV. a jeho štvrtej manželky Alžbety Pomoranskej, manželkou Richarda II. Plantageneta anglickou kráľovnou. Bola nevlastnou sestrou českého a rímskonemeckého kráľa Václava IV. a sestrou cisára Žigmunda Luxemburského. 

Vývoj sobášnej politiky cisára Karola IV. ovplyvnil rozkol v katolíckej cirkvi v roku 1378. Vtedy bol novým pápežom zvolený Talian Bartolomeo di Prignano, ktorý prijal meno Urban VI., ale francúzski kardináli ho neuznali a za pápeža vyhlásili Roberta Ženevského, ktorý si vybral meno Klement VII. a usadil sa v Avignone. Na stranu Urbana VI. sa okrem Talianov postavili spoločne Karol IV. a anglický kráľ Richard II. V tejto situácii považoval Karol IV. zblíženie s Anglickom za veľmi dôležité a rozhodol sa vydať za kráľa tejto krajiny svoju dcéru Annu. Sobáš naozaj viedol k posilneniu vzájomných väzieb medzi oboma krajinami. Spokojné manželstvo trvalo dvanásť rokov. Jedným z výsledkov nového spojenectva bolo zverejnenie učenia náboženského reformátora Johna Wycliffa v Českom kráľovstve. Anna bola známa ako milá a dobrá žena. 

Medzi Angličanmi sa tešila veľkej obľube, a to napriek tomu, že nedala Richardovi potomka a dediča. Annina predčasná smrť, spôsobená morom v roku 1394, bola pre Richarda II. veľkou ranou. Po jej smrti u neho prepukla naplno duševná choroba, ktorá ho nakoniec pripravila o trón. Averzná strana mince nesie motív stredovekého erbu kráľovnej Anny, v spodnej časti portrét kráľovnej Alžbety, názov krajiny (Nový Zéland), v opise označenie hodnoty (10 000 novozélandských dolárov) a rok vydania 2011. Celý motív je zarámovaný perlovcom. Hlavným motívom reverznej strany je podobizeň sediacej kráľovnej Anny z dobového výjavu, ktorý dopĺňa luxemburský erb. V opisu mince je názov v anglickom jazyku „Good Queen Anne". Motív uzatvára dekor z perlovca. Limitovaný náklad 150 kusov.

Špecifikácia

Číslo
75001-610
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
10000 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
1000 g
Priemer
85 mm
Balenie
Drevené etui tmavé drevo
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...