Zlatá desaťkilogramová investičná minca Český lev s hologramom 2022 stand

Zlatá desaťkilogramová investičná minca Český lev s hologramom 2022 stand

Stav skladu
Na požiadanie
Dátum emisie
september 2022
Emisný náklad
5 ks
Cena
939 854,40 €
oslobodené od DPH

Český lev 2022

ČESKÝ LEV Z DESIATICH KILOGRAMOV RÝDZEHO ZLATA

Český lev je odpradávna symbolom sily a odvahy. Vďaka Českej mincovni sa stal tiež nositeľom bohatstva a prosperity.

 

POKLAD HODNÝ KRÁĽA

Svetové investičné mince bývajú venované silným národným symbolom a ani Český lev, ktorý je prvou mincou svojho druhu razenou v Českej republike, nie je výnimkou. Hmotnosť jedinečnej zlatej mince Českej mincovne s ročníkom 2022, ktorá je vybavená unikátnym bezpečnostným hologramom, je päť kilogramov. Emisný náklad má len desať kusov.

 

BEZPEČNÁ INVESTÍCIA

V stredoveku, keď sa všetky mince vyrábali z drahých kovov, sa mincmajstri obávali falšovateľov, ktorí napodobňovali ich dielo, aby sa obohatili. Postihy za peňazokazectvo boli vtedy naozaj prísne a väčšina usvedčených zločincov prišla o život. Aj keď je vysoko nepravdepodobné, že by sa niekto pokúsil o falšovanie súčasných mincí, opatrnosti nie je nikdy dosť, a preto v Českej mincovni prichádzame s inovatívnymi riešeniami.

Najnovšie bezpečnostné riešenie Českej mincovne predstavuje ochranný prvok pomenovaný anglickou slovnou hračkou CZECH SECURITY CHECK [ček sekjurity ček] – voľne preložené ČESKÝ BEZPEČNOSTNÝ PRVOK. Ide o razený hologram v tvare štítu umiestený v dolnej časti reverznej strany mince. Tento hologram je nielen ochranným prvkom, ale tiež ozdobným. Rovnako ako samotná minca je venovaný vyobrazeniu českého leva. Na to, aby ste ochranný prvok CZECH SECURITY CHECK uvideli, nepotrebujete žiadne špecializované zariadenie – je viditeľný voľným okom. Ďalej ho tiež môžete preskúmať jednoduchými, bežne dostupnými pomôckami – lupou a ostrým bodovým svetlom, ktoré vám poskytne napríklad rozsvietený blesk mobilného telefónu. Po nasvietení pod určitým uhlom sa v štíte objaví skrytý „pohyblivý“ obrazec.

Zatiaľ čo pozorovanie holografického ochranného prvku je veľmi ľahké, jeho výroba je mimoriadne náročná, a tak ho nie je možné spoľahlivo napodobniť. Samotný hologram je dielom vysoko špecializovanej českej spoločnosti IQ Structures, ktorá sa v oblasti holografických technológií radí medzi svetovú špičku. Mimoriadne technologicky náročné je aj vyrazenie hologramu do drahého kovu tak, aby boli zachované všetky jeho špeciálne efekty – kinetické či farebné. To je úlohou Českej mincovne.

 

TECHNICKÝ UNIKÁT

Vysokohmotnostné mince s hologramom razíme s pomocou špeciálneho hydraulického lisu, ktorý bol skonštruovaný priamo na tento účel. Ide o jediný stroj svojho druhu na svete – žiadny iný lis nedisponuje takouto konfiguráciou a technickými parametrami. Pre svoje rozmery a veľkú hmotnosť sme preň v Českej mincovni museli vybudovať špeciálne pracovisko.

Princíp výroby vysokohmotnostných mincí sa v podstate nelíši od postupu, ktorý sa používa pri razbe ich menších súrodencov. Všetko je však pochopiteľne väčšie, ťažšie a náročnejšie. Zatiaľ čo bežné razidlo váži okolo jednej polovice kilogramu, hmotnosť razidiel určených na výrobu rekordných mincí sa počíta na desiatky kilogramov. Obrábanie týchto nástrojov zaberie celé dni. Sily, ktoré sa používajú pri razbe obrovských mincí, sú astronomické – môžeme prezradiť, že lis vyvinie rovnaký tlak, ako keby ste na seba poskladali pár tisíc osobných automobilov.

 

UMELECKÝ SKVOST

Keďže sú České levy primárne investičnými mincami, ich umelecké kvality sú nespochybniteľné. Autorom je mladý umelec Asamat Baltaev, DiS., ktorý patrí k najžiarivejším hviezdam českej medailérskej scény. Jeho dielo vyniká mimoriadnymi detailmi a výškou reliéfu.

Reverznej strane mince dominuje majestátna heraldická šelma v netradičnom realistickom podaní. Na hlave má svätováclavskú korunu, ktorú nechal zhotoviť sám Karol IV. a ktorá je najcennejším z českých korunovačných klenotov. Kompozíciu dotvára lipová ratolesť. Neoddeliteľnou súčasťou reverznej strany je tiež razený hologram, ktorý je tiež dielom Asamata Baltaeva.

Averzná strana znázorňuje orlicu na štíte, ktorá je syntézou svätováclavského, moravského a sliezskeho dravca. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, ich averzná strana nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 80 000 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2022. Vďaka tomu, že sú České levy klasifikované ako mince, môžu v súlade so zákonom ponúkať výhody investičného zlata. Tou najväčšou prednosťou je bezpochyby oslobodenie od DPH.

Päťkilogramová minca, ktorej súčasťou sú rukavice na bezpečnú manipuláciu a číslovaný certifikát pravosti vyrobený v Státní tiskárně cenin, je uložená do špeciálneho ochranného boxu.

 

BOHATÉ SKÚSENOSTI

V Českej mincovni máme s výrobou investičných mincí (tzv. bullion coins) bohaté skúsenosti. Zlaté a strieborné mince Český lev razíme v rôznych hmotnostiach od roku 2017 a obľúbili si ich investori nielen v Českej republike a na Slovensku, ale tiež v Maďarsku, Nemecku, Číne, Hongkongu, Južnej Kórei, Kanade či Spojených štátoch amerických. Do svojej ponuky si ich vyžiadal rovnako najväčší online distribútor drahých kovov na svete. Jedným z dôvodov, prečo sa investičné mince Českej mincovne tak rýchlo zaradili po boku slávnych svetových náprotivkov (akými sú napríklad rakúski Wiener Philharmoniker, kanadský Maple Leaf, juhoafrický Krugerrand, americký Eagle, čínska Panda alebo austrálsky Kangaroo), je ich nízky emisný náklad. Zatiaľ čo investičné mince zahraničných mincovní sú razené v niekoľkých miliónoch kusov, emisný limit mincí razených v Českej republike sa počíta na tisíce, stovky či dokonca jednotky. Táto skutočnosť zvyšuje potenciál zhodnotenia investície a pridáva jej zberateľský rozmer.

 

TROCHA HISTÓRIE

Každý Čech vie, že dominantným heraldickým zvieraťom Českej republiky je dvojchvostý lev. Ako sa však táto exotická šelma dostala do znaku krajiny v srdci Európy? Pomoc ponúka povesť o Bruncvíkovi, bájnom kniežati, ktorý opustil svoju milú a vydal sa do sveta hľadať česť a slávu. Keď jeho loď stroskotala pri brehoch ďalekej Afriky, pomohol kráľovi zvierat v boji so zúrivým drakom. Vďačný lev ho odvtedy nasledoval, zažili spolu mnoho dobrodružstiev a získali zázračný meč. Do českých krajín sa Bruncvík vrátil po dlhých siedmich rokoch a zviedol ešte jeden boj – o srdce svojej vyvolenej. Žili spolu šťastne až do smrti a verného leva zvečnili na krajinskej koruhve.

Vierohodnejšie vysvetlenie ponúkajú starí kronikári. Lev sa podľa nich mal stať symbolom Čechov v roku 1158. Vtedy cisár Fridrich I. Barbarossa odmenil kniežaťa Vladislava II. kráľovskou korunou a novým erbovým zvieraťom, ktoré nahradilo dovtedajšiu orlicu – strieborným levom na červenom poli. Šelma predstavovala cnosti rytiera, silu a odvahu, ktoré Vladislav preukázal pri dobývaní mesta Miláno v cisárových službách. A ako heraldická figúra prišla k svojmu druhému chvostu? Opäť v tom zohralo rolu hrdinstvo. V roku 1204 pomohol kráľ Přemysl Otakar I. cisárovi Otovi IV. v boji proti Sasom a český lev za to dostal druhý chvost, ktorý ho odlíšil od šeliem ostatných národov a dodal mu jedinečnú prestíž.

Stredovekí spisovatelia však svoje rozprávania radi prifarbovali a nie sú spoľahlivým zdrojom informácií. Isté je preto jediné – prvý skutočne doložený český lev bol symbolom dynastie Přemyslovcov a objavuje sa na jazdeckej pečati Vladislava Henricha z roku 1203. Na znak celej krajiny leva povzniesol až Přemysl Otakar II., kráľ železný a zlatý.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76175-610
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
80000 NZD
Autor averzu
Asamat Baltaev, DiS.
Autor reverzu
Asamat Baltaev, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Štandardný
Materiál
Zlato
Hologram
Áno
Rýdzosť
999,9
Hmotnosť
10000 g
Priemer
165 mm
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...