Zlatá 1/4 oz investičná mince Tolar - Česká republika 2022 stand

Zlatá 1/4 oz investičná mince Tolar - Česká republika 2022 stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
júl 2022
Emisný náklad
5000 ks
Cena
788,50 €
oslobodené od DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Orientačná výkupná cena produktu je 733,31 €. Výkup prebieha podľa pravidiel výkupu.

Tolar Česká republika

Ako sa z jáchymovských toliarov stali americké doláre? Tento neuveriteľný príbeh vám pripomenie investičná minca Českej mincovne vyrazená z jednej štvrtiny trojskej unce rýdzeho zlata.

Hromozvod, lodná skrutka, krvné skupiny, genetika, kontaktné šošovky, kockový cukor či slovo robot – to všetko je dielom našich dômyselných krajanov. Je však málo známym faktom, že Česi svetu dali tiež jeho
najznámejšiu a najuznávanejšiu menu. Ktorá to je? Predsa dolár! Niekde v Texase asi nikto netuší, že korene ich slávneho platidla siahajú do banského mestečka v malej krajine v srdci Európy. Práve preto stojí za to, aby sme si zabudnuté české dedičstvo, ktorého história sa začala písať pred päťsto rokmi, pripomenuli… Jáchymovský toliar bol striebornou mincou, ktorá vznikla v Českom kráľovstve v roku 1520. Mimoriadne kvalitné platidlo sa rozkotúľalo po celej Európe a jeho úspech podnietil razbu mnohých napodobenín. Z českého toliara sa tak stal napríklad holandský daler, ktorým sa platilo okrem iného v amerických kolóniách. Ďalším skomolením českého slova potom vznikol dolár.

Zatiaľ čo reverzná strana mince, ktorá je dielom dizajnéra
Ladislava Vraného a medailéra MgA. Martina Daška, znázorňuje tri jáchymovské toliare, na averze nájdete trojicu amerických dolárov. Konkrétne ide o motív úplne prvých mincí razených Spojenými štátmi v roku 1794, ktoré si od svojho českého prapredka vypožičali nielen meno, ale tiež hmotnosť a rýdzosť použitého kovu. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, ich averzná strana nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2022.

Investujte rozumne, štýlovo a bez DPH!


Príbeh českých toliarov vám podrobne predstaví
populárno-náučný seriál, ktorý vznikol v spolupráci Českej mincovne a spravodajskej televízie CNN Prima NEWS. Nájdete ho na špeciálnom webe: www.odtolarukdolaru.cz

Špecifikácia

Číslo
76242-610
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
10 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek/Ladislav Vraný
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek/Ladislav Vraný
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
7,78 g
Priemer
22 mm
Balenie
kapsule
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...