Zlatá 1/10oz minca Sedem divov starovekého sveta - Semiramidine visuté záhrady proof

Zlatá 1/10oz minca Sedem divov starovekého sveta - Semiramidine visuté záhrady proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
november 2021
Emisný náklad
200 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Sedem divov starovekého sveta

Druhým zo siedmich divov starovekého svetaSemiramidine visuté záhrady. Legendárnu pamiatku pripomína zlatá minca Českej mincovne s hmotnosťou jednej desatiny trojskej unce.

Staroveký
Babylon sa rozkladal na brehoch rieky Eufrat v úrodnom kraji Mezopotámie, ktorý bol kolískou ľudskej civilizácie. Návštevníci mesta žasli nad jeho pamiatkami – majestátnou Mardukovou cestou, veľkolepým opevnením, ktorému dominovala Ištarina brána, a obrovská veža, ku ktorej sa viaže biblická povesť o zmätení jazykov. Všetky ich však zatienili uchvacujúce visuté záhrady. Podľa jednej povesti vznikli za vlády bájnej Semiramis – kráľovnej, ktorá z Babylona urobila najväčšiu a najhonosnejšiu metropolu staroveku. Podľa iných prameňov ich nechal vybudovať kráľ Nabukadnesar II. pre svoju manželku Amytis, ktorej vo veľkomeste chýbali zelené kopce jej domoviny. Na stupňovitých terasách visutých záhrad, ktoré sa týčili vysoko do neba, rástli nežné kvetiny aj mohutné stromy. Hmotnosť celej stavby niesli kamenné stĺpy. Údiv vzbudzoval tiež dômyselný zavlažovací systém. Niet divu, že sa do celého sveta rozšírili legendy o pozemskom raji uprostred púšte.

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailérky
Petry Brodskej, DiS., ukazuje domnelú podobu visutých záhrad s početnými terasami, stĺpmi, stromami a vodopádmi. Anglický opis uvádza THE HANGING GARDENS OF BABYLON. Averzná strana, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom predkladá všetkých sedem divov sveta – egyptské pyramídy, Semiramidine visuté záhrady, Artemidin chrám v Efeze, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzóleum v Halikarnasse, Rodoský kolos a maják na ostrove Faros. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte portrét a meno kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2021.

Každá minca je zatavená do špeciálneho balenia.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75931-611
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
5 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
999,9 / 1000
Hmotnosť
3,11 g
Priemer
16 mm
Balenie
Safe pack
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...