Zlatá 1/10 oz minca Sedem divov starovekého sveta - Feidiov Zeus v Olympii proof
Zlatá 1/10 oz minca Sedem divov starovekého sveta - Feidiov Zeus v Olympii proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Sedem divov starovekého sveta
Štvrtým zo siedmich divov starovekého sveta je Feidiov Zeus v Olympii. Legendárnu pamiatku pripomína zlatá minca Českej mincovne s hmotnosťou jednej desatiny trojskej unce.
Peloponézske mesto Olympia sa preslávilo ako rodisko olympijských hier, ale v staroveku bolo aj jedným z najposvätnejších miest v celom Grécku. V roku 470 pred naším letopočtom sa tu začal stavať chrám zasvätený vládcovi bohov Diovi. Keď bol tento svätostánok o 15 rokov neskôr dokončený, patril k najväčším na svete – bol viac ako 64 metrov dlhý a 18 metrov vysoký. Stále mu však niečo chýbalo a skutočným divom sveta sa stal až vďaka sochárovi menom Feidias. Umelec, ktorý sa v antickej spoločnosti preslávil prácou na aténskom Partenóne, dostal za úlohu stvoriť sochu, akú svet nevidel. Dokončená bola v roku 433 pred naším letopočtom a predstavovala Dia sediaceho na tróne. Keby sa 12 metrov vysoký kolos, ktorý zaberal celú šírku chrámovej lode, mohol postaviť, zbúral by strop. Feidias pri práci použil tie najvzácnejšie materiály. Trón z cédrového dreva bol vykladaný ebenom a drahými kameňmi. Samotný Zeus bol vyrezaný zo slonoviny, vlasy a rúcho mal zo zlata a oči sa mu leskli vzácnymi drahokamami. V jednej ruke držal žezlo s orlom, ktorý symbolizoval božskú silu, a v druhej sochu Niké, bohyne víťazstva. Ohromení ľudia sa majestátnemu Diovi klaňali celých osem storočí. Potom sochu, ktorá bola presťahovaná do Konštantínopola, spálili fanatickí kresťania, ktorí nestrpeli pohanské modly…
Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailérky Petry Brodskej, DiS., predstavuje Diovu sochu, ktorú od anglického opisu THE STATUE OF ZEUS AT OLYMPIA oddeľuje záves. Averzná strana, ktorá je spoločná pre celý cyklus, potom predstavuje všetkých sedem divov sveta – egyptské pyramídy, Semiramidine visuté záhrady, Artemidin chrám v Efeze, Feidiovu sochu Dia v Olympii, mauzóleum v Halikarnasse, Rodoský kolos a maják na ostrove Faros. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane ešte portrét a meno kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2022.
Každá minca je zatavená do špeciálneho balenia.
Poznámka: Balenie je pokryté fóliou, ktorá zabraňuje poškodeniu pri transporte.