Žetón Česko-slovenský stand

Žetón Česko-slovenský stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
október 2019

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Spoločná púť Čechov a Slovákov dejinami trvala 75 rokov. Bola plná radostí i smútku, mali sme spoločných mnoho prehier, ale tiež víťazstvá, i napriek tomu, že sa naše cesty nakoniec rozdelili, máme k sebe stále blízko. A to nielen zemepisne – naše kultúry, jazyky, myslenie i povahy sú si natoľko podobné, že navždy zostaneme „bratia“. Pamätný žetón, ktorý vznikol pri príležitosti otvorenia slovenskej pobočky Českej mincovne, je rovným dielom venovaný hlavným mestám oboch slovanských národov – Bratislave a Prahe.

Obe mestá sa rozkladajú na brehoch majestátnych riek –
Dunaja a Vltavy – a oplývajú pestrým architektonickým bohatstvom. Zatiaľ čo slovenské hlavné mesto sa môže pochváliť futuristickým oceľovým mostom s jediným pylónom, na ktorého vrchole je umiestená vyhliadková veža UFO, české hlavné mesto sa stalo známym stredovekým kamenným mostom, ktorý nechal vybudovať Karol IV. Obe metropoly majú svoje veľkolepé hrady, ktoré bývali sídlom kráľovskej moci, svoje národné divadlá, ktorá sú dokladom bohatej kultúrnej tradície, i svoje kresťanské chrámy, ktoré svedčia o spoločných náboženských koreňoch.

To všetko nájdete na pamätnom žetóne, ktorý je dielom slovenskej medailérky
Márie Filovej, DiS., ktorá v Českej mincovni v Jablonci nad Nisou pracuje ako rytkyňa. Slovenská strana žetónu patrí Bratislave a predkladá Bratislavský hrad, Slovenské národné divadlo, Dóm svätého Martina a Most Slovenského národného povstania. Česká strana žetónu je venovaná Prahe a nesie Katedrálu svätého Víta na Pražskom hrade, Chrám svätého Mikuláša, Národné divadlo, Rudolfinum a Karlov most. Popri ozdobných vlnkách, ktoré symbolizujú Dunaj a Vltavu, nesie každá strana ešte malý štátny znak.

Pamätný žetón predstavuje prepracovanú, no i napriek tomu dostupnú pamiatku na návštevu miest v srdci Európy.

Špecifikácia

Číslo
50745-510
Autor averzu
Mária Filová, DiS.
Autor reverzu
Mária Filová, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Nordic Gold
Rýdzosť
0 / 1000
Hmotnosť
14 g
Priemer
30 mm
Balenie
Čierne papierové etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...