Zberateľská čierna papierová etui na zlaté mince Pražská jar
Zberateľská čierna papierová etui na zlaté mince Pražská jar
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Pražská jar
Po komunistickom prevrate v roku 1948 sa Československo stalo vazalom Sovietskeho zväzu a bol v ňom nastolený totalitný režim. O dve desiatky rokov neskôr sa však začalo blýskať na lepšie časy. Po politickej, spoločenskej a ekonomickej zmene totiž zatúžili nielen obyčajní ľudia, ale aj reformní komunisti stojaci na čele štátu. Lenže slobodomyseľné obdobie liberalizácie v roku 1968 bolo náhle a brutálne potlačené vojenskou inváziou. Okupácia ukončila takzvanú Pražskú jar a na ďalších dvadsať rokov aj snahy o oslobodenie Československa…
Udalosti roku 1968 pripomína štvordielna miniséria pamätných mincí:
- Socializmus s ľudskou tvárou – Pod vedením slovenského politika Alexandera Dubčeka sa schyľovalo k demokratizácii Československa, ktorá zahŕňala napríklad zvýšenie slobody slova, otvorení hraníc či orientáciu ekonomiky na spotrebný tovar.
- Dvetisíc slov – Manifest českého spisovateľa Ludvíka Vaculíka, pod ktorý sa podpísali desaťtisíce občanov a stovky osobností verejného života, vyzýval k podpore progresívnych síl a žiadal ešte radikálnejšie zmeny pomerov v Československu.
- Vpád vojsk Varšavskej zmluvy – Sovietsky zväz sa nemienil prizerať, ako prichádza o vplyv v strednej Európe. Československé reformné hnutie, ktoré bolo označené za kontrarevolučné, preto násilne potlačila invázia „spriatelených“ komunistických armád.
- Emigrácia – V okupovanej krajine nastala éra normalizácie. Totalitné praktiky boli posilnené a pomery sa vrátili na úroveň panujúci v 50. rokoch. Až 150-tisíc inteligentných, vzdelaných a kvalifikovaných obyvateľov Československa pre to utieklo do zahraničia.
Kolekciu štyroch mincí si môžete uložiť do tohto zberateľského etui.
Poznámka: Súčasťou zberateľského etui nie je certifikát pravosti – ten je dodávaný ku každej minci zvlášť.