Svadobný dukát 2023 s venovaním proof

Svadobný dukát 2023 s venovaním proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
2023

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Zlatý svadobný dukát Českej mincovne s ročníkom 2023 je vkusným darom pre novomanželov, ktorý v sebe spája originálnu symboliku, hodnotu drahého kovu a citovú hodnotu v podobe vyrytého venovania.

Mince boli odpradávna, keď sa ešte všetky vyrábali z drahých kovov a nemali papierovú či plastikovú obdobu, symbolom bohatstva, prosperity a istoty. Niet preto divu, že hrali dôležitú úlohu v svadobných rituáloch našich predkov. Najstaršími mincami nájdenými na českom území sú zlaté statéry, ľudovo nazývané dúhovky, ktoré používali Kelti. Na rozdiel od rímskych súčasníčok mali keltské ženy takmer rovnocenné postavenie so svojimi mužmi a svadobná minca mala symbolizovať ochotu páru mať spoločné všetko, čo na svete majú. V mnohých krajinách po celom svete je peniaz z drahého kovu dodnes prianím šťastia a všetkého najlepšieho obom novomanželom.

Taký je aj zlatý dukát Českej mincovne, ktorého autorkou sa stala medailérka Ludmila Kracíková, DiS. Averznú stranu venovala svadobnému autu ozdobenému stužkami, kvetinami, balónikmi a plechovkami, ktorých rachot odoženie zlých duchov a zabezpečí, aby ženícha s nevestou nikto neprehliadol. Kompozíciu averzu dotvára opis SVATEBNÍ DUKÁT. Reverzná strana je potom vyhradená pre vyrytie textu, ktorý môže mať podobu osobného odkazu, mien novomanželov, dátumu svadby,... – fantázii sa medze nekladú. Jediným limitom je rozsah textu.

Srdečné venovanie môžete vpísať aj do certifikátu pravosti, ktorý je súčasťou darčekového balenia. Neprehliadnite ani ďalšie varianty svadobného peniažteka – v našej ponuke na rok 2023 nájdete dva rôzne drahé kovy aj varianty bez vyrytého venovania.

Špecifikácia

Číslo
31789-611
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Zlato
Rýdzosť
986 / 1000
Hmotnosť
3,49 g
Priemer
20 mm
Balenie
bílý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...