Strieborná uncová investičná minca Tolar - Česká republika 2021 proof čís

Strieborná uncová investičná minca Tolar - Česká republika 2021 proof čís

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
jún 2021
Emisný náklad
1000 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Tolar Česká republika

Je málo známym faktom, že Česi dali svetu jeho najznámejšiu a najuznávanejšiu menu. Príbeh o tom, ako sa z jáchymovských toliarov stali americké doláre, vám pripomenie investičná minca Českej mincovne vyrazená z jednej trojskej unce rýdzeho striebra.

Jáchymovské toliare,
ktoré sa v roku 1520 začali raziť z krušnohorského striebra, sa stali slávne mimoriadnou kvalitou použitého kovu. Vznikli ich milióny, ale väčšina z nich bola v európskych krajinách, ktoré nemali vlastné zdroje striebra, roztavená a použitá na razbu cudzích mincí. V nasledujúcich storočiach sa potom úspešný štandard, ktorý vzišiel z Čiech, snažil kdekto napodobiť. Z Maďarska poznáme skomolený tallér, z Poľska talar, z Grécka tàliro, z Talianska tallero, z Perzie dare, z Islandu dalur a z Nórska, Švédska, Dánska a Holandska daler. Práve holandské platidlá sa vďaka rozmachu medzinárodného obchodu v 17. a 18. storočí rozšírili do celého sveta. Holandskými mincami sa platilo napríklad na Blízkom východe, v Indonézii alebo v holandskej kolónii v Novom svete, z ktorej sa neskôr stal New York. A odtiaľ bol len krôčik k doláru k povestnému doláru…

Zatiaľ čo reverzná strana mince, ktorá je dielom dizajnéra
Ladislava Vraného, znázorňuje tri jáchymovské toliare, na averze nájdete trojicu amerických dolárov. Konkrétne ide o motív úplne prvých mincí razených Spojenými štátmi v roku 1794, ktoré si od svojho českého prapredka vypožičali nielen meno, ale tiež hmotnosť a rýdzosť použitého kovu. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, ich averzná strana nesie ešte jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2021.

Investičná minca je zasadená do
špeciálneho balenia, ktoré je číslované. Emisný náklad má len 1000 kusov.

Príbeh českých toliarov vám podrobne predstaví
populárno-náučný seriál, ktorý vznikol v spolupráci Českej mincovne a spravodajskej televízie CNN Prima NEWS.

Špecifikácia

Číslo
76044-751
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2 NZD
Autor averzu
Ladislav Vraný
Autor reverzu
Ladislav Vraný
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...