Strieborná slov. pamätná medaila - Zlatí chlapci z Göteborgu – 20. výročie proof

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Pred 20 rokmi dosiahol slovenský hokej historický úspech. Získanie titulu majstrov sveta na šampionáte v Göteborgu pripomína strieborná pamätná medaila.

Príbeh slovenského hokejového triumfu je ako z rozprávky. V roku 2002 sa Slováci zúčastnili zimnej olympiády v Salt Lake City, kde podľahli aj outsiderom z Rakúska a Nemecka. Sklamanie bolo obrovské a málokto veril, že sa slovenský hokej z debakla spamätá. V tom istom roku sa však v švédskom Göteborgu konali majstrovstvá sveta, kde Slováci hrali ako vymenení. Napriek tomu, že v tíme chýbali najväčšie slovenské hviezdy, tímový duch a túžba po víťazstve boli silnejšie. V strhujúcom šampionáte Slováci stúpali na samý vrchol a v infarktovom finále nastúpili proti Rusom. Za mocného povzbudzovania fanúšikov v göteborskej hale zvíťazili 4:3 a dosiahli najväčší úspech samostatného slovenského hokeja. Po prvýkrát v histórii Slováci získali titul majstrov sveta v ľadovom hokeji…

Na striebornej medaile, ktorá je dielom Mgr. art. Martina Sabola, je zvečnený nielen víťazný pohár, ale aj víťazný gól Petra Bondru.

A to nie je všetko! V Pekingu v roku 2022 získalo Slovensko svoju úplne prvú hokejovú olympijskú medailu, a preto je k zlatej razbe priložená ešte mosadzná medaila z dielne Branislava Ronaia, ktorá pripomína tento bronzový športový triumf.

Emisný náklad striebornej medaily, ktorú vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica, má len 200 číslovaných kusov. Originálne balenie má podobu hokejového puku.