Strieborná slov. minca 10 EUR 2022 - Janko Kráľ - 200. výročie narodenie - stand

Strieborná slov. minca 10 EUR 2022 - Janko Kráľ - 200. výročie narodenie - stand

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
marec 2022

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná minca s nominálnou hodnotou 10 eur bola vyrazená v kvalite štandard pri príležitosti 200. výročia narodenia slovenského národného buditeľa Janka Kráľa.

Janko Kráľ bol jedným z najvýznamnejších, najradikálnejších a aj najodvážnejších básnikov štúrovskej generácie. Spolu s Ľudovítom Štúrom, ktorého horlivo podporoval, sa snažil o pozdvihnutie slovenského ducha. Bol presvedčený, že cesta porobeného národa k lepším zajtrajškom spočíva vo vzdelávaní ľudu, ktorý je treba zoznámiť s jeho vlastnými dejinami, kultúrou a potenciálom. Začínal epickými básňami s historickou tematikou, ale postupne nadviazal na slovenskú ľudovú slovesnosť. Neváhal poburovať ľud a vyzýval ho, aby sa nebál bojovať za svoje práva. Za neúnavné organizovanie rebélie proti uhorskej nadvláde v revolučných rokoch 1848 a 1849 bol opakovane zatknutý, väznený a odsúdený na trest smrti, ale nakoniec bol omilostený…

Skutočnú podobu Janka Kráľa nepoznáme, a preto na reverznej strane mince nájdete fiktívny portrét, ktorý odráža romantický smer, v ktorom básnik tvoril. Opis uvádza buditeľovo meno a životné roky. Averzná strana mince potom predstavuje tvár ženy, ktorú inšpirovala Kráľova balada Zakliata panna vo Váhu a divný Janko. Ženine rozpustené vlasy predstavujú vlny rieky Váh. Kompozíciu reverzu dotvára nominálnu hodnota 10 EUR, nápis SLOVENSKO, rok emisie 2022 a slovenský štátny znak. To všetko je dielom medailéra Branislava Ronaia.

Minci vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Špecifikácia

Číslo
84346-720
Emitent
Národná banka Slovenska
Nominálna hodnota
10 EUR
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
900 / 1000
Hmotnosť
18 g
Priemer
34 mm
Česká mincovna
Loading...