Strieborná slov. minca 10 EUR 2020 100. výročie založenia Slovenského národného divadla proof

Strieborná slov. minca 10 EUR 2020 100. výročie založenia Slovenského národného divadla proof

Stav skladu
Vypredané

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Slovenská strieborná eurominca bola vyrazená v kvalite proof pri príležitosti 100. výročia založenia Slovenského národného divadla.

Na mieste, kde sa dnes nachádza jedna z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií Slovenska, stálo divadlo už v roku 1776. Súčasná novorenesančná budova, ktorá dominuje Hviezdoslavovmu námestiu v Bratislave, je dielom viedenských architektov Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera, ktorí po celej Európe postavili neuveriteľných 45 divadiel. Aj keď sa stavba vyznačuje veľmi komplikovaným a opulentným riešením, bola vybudovaná v rekordne krátkom čase dvoch rokov. Otvorená bola 22. septembra 1886 a pôvodne slúžila nemeckým a maďarským zborom. Po vzniku Československa sa však začala zhmotňovať myšlienka profesionálneho slovenského divadla, a tak v roku 1920 začalo činnosť Slovenské národné divadlo. Ako prvá bola 1. marca 1920 uvedená opera Hubička Bedřicha Smetanu. Väčšina repertoáru bola zo začiatku uvádzaná v češtine, pretože divadlu sa nedostávalo slovenských hier, prekladov, hercov ani spevákov. To sa však čoskoro zmenilo – prvé predstavenie v slovenskom jazyku sa uskutočnilo v máji 1920 uvedením jednoaktoviek Hriech a V službe, ktorých autorom bol slovenský dramatik Jozef Gregor‑Tajovský.

Reverzná strana mince nesie logo Slovenského národného divadla doplnené divadelnými maskami, nominálnou hodnotou 10 EUR, rokom 1920 a opisom SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO – 100. VÝROČIE ZALOŽENIA. Averzná strana potom predkladá historickú divadelnú budovu, nápis SLOVENSKO, štátny znak a rok emisie 2020. To všetko je dielom medailéra Mgr. art. Petra Valacha.

Mincu vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Špecifikácia

Číslo
84276-721
Emitent
Samoa
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Rýdzosť
900 / 1000
Hmotnosť
18 g
Priemer
34 mm
Česká mincovna
Loading...