Strieborná slov. minca 10 EUR 2019 200. výročie vymenovania Alexandra Rudnaya za arcibiskupa stand

Strieborná slov. minca 10 EUR 2019 200. výročie vymenovania Alexandra Rudnaya za arcibiskupa stand

Stav skladu
Vypredané

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Slovenská strieborná eurominca bola vyrazená v kvalite štandard pri príležitosti 200. výročia menovania Alexandra Rudnaya arcibiskupom.

Alexander Rudnay bol katolícky kňaz vysvätený v Trnave, ktorý sa stal sedmohradským biskupom, ostrihomským arcibiskupom, uhorským prímasom, a nakoniec kardinálom. Aj keď bol príslušníkom vysokej cirkevnej hierarchie, šľachticom a stúpencom viedenského dvora, nikdy nezabudol, že je aj Slovákom. Bol osvieteným vzdelancom a buditeľom. Podporoval bernolákovcov a slovenské národné hnutie. Duchovného Juraja Palkoviča podporil pri preklade Biblie do slovenčiny. Cirkevným hodnostárom slovenského pôvodu pomáhal k významným postom v Hornom Uhorsku. Slovákom zabezpečil cirkevné obrady a náboženskú výchovu v materskom jazyku. „Slovák som, a keby som bol i na stolci Petrovom, Slovákom zostanem,“ nechal sa počuť.

Reverznej strane mince dominuje portrét arcibiskupa doplnený kardinálskym znakom a menom ALEXANDER RUDNAY. Text VYMENOVANIE ZA OSTRIHOMSKÉHO ARCIBISKUPA je doplnený rokom 1819. Na reverze je uvedená ešte nominálna hodnota mince 10 EUR. Averznú strana potom predkladá Baziliku Nanebovzatia Panny Márie a svätého Vojtecha, ktorú Alexander Rudnay nechal vybudovať v Ostrihome. Kompozíciu averzu dotvára arcibiskupov podpis, nápis SLOVENSKO, štátny znak a rok emisie 2019. To všetko je dielom medailéra Mgr. art. Petra Valacha.

Mincu vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Špecifikácia

Číslo
84197-720
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
900 / 1000
Hmotnosť
18 g
Priemer
34 mm
Česká mincovna
Loading...