Strieborná slov. minca 10 EUR 2018 august 1968 stand

Strieborná slov. minca 10 EUR 2018 august 1968 stand

Stav skladu
Vypredané

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Slovenská strieborná eurominca bola vyrazená v kvalite štandard pri príležitosti 50. výročia udalostí, ktoré sa odohrali v auguste v roku 1968.

Po komunistickom prevrate v roku 1948 sa Československo stalo vazalom Sovietskeho zväzu a bol v ňom nastolený totalitný režim. O dve desiatky rokov neskôr sa však začalo blýskať na lepšie časy. Po politickej, spoločenskej a ekonomickej zmene totiž zatúžili nielen obyčajní ľudia, ale aj reformní komunisti stojaci na čele štátu. Lenže slobodomyseľné obdobie liberalizácie v roku 1968 bolo náhle a brutálne potlačené vojenskou inváziou „spriatelených“ armád Varšavskej zmluvy. Po celom Československu vyjadrovali občania nenásilný spontánny odpor, ale okupácii, ktorá trvala ďalších dvadsať rokov, sa bohužiaľ zabrániť nepodarilo. Nastala éra „normalizácie“ – všetky výdobytky „pražskej jari“ boli potlačené, totalitné praktiky boli posilnené a politické aj ekonomické pomery sa vrátili na úroveň panujúcu v päťdesiatich rokoch…

Reverzná strana mince nesie fragment fotografie Ladislava Bielika, na ktorej muž s odhalenou hruďou vzdoruje nepriateľskému tanku. Nápisy na reverze uvádzajú: AUGUST 1968 – 50. VÝROČIE. Averznej strane potom dominuje číslovka 68, ktorá je spútaná ostnatým drôtom. Kompozíciu averzu dotvára nápis SLOVENSKO, štátny znak, nominálna hodnota 10 EUR a rok emisie 2018. To všetko je dielom medailéra Mgr. art. Patrika Kovačovského.

Mincu vyrazila Mincovňa Kremnica a vydala Národná banka Slovenska.

Špecifikácia

Číslo
84169-720
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
900 / 1000
Hmotnosť
18 g
Priemer
34 mm
Česká mincovna
Loading...