Strieborná slov. minca 10 EUR 2018 A. F. Kollár - 300. výročie narodenia stand

Strieborná slov. minca 10 EUR 2018 A. F. Kollár - 300. výročie narodenia stand

Stav skladu
Vypredané

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborná pamätná minca Slovenskej národnej banky vyrazená v kvalite štandard pripomína 300. výročie narodenia osvietenského učenca A. F. Kollára.

Adam František Kollár sa narodil do skromných slovenských pomerov, ale bol predurčený na veľké veci. Inteligentný a vzdelaný muž, ktorý sa stal riaditeľom Dvorskej knižnice vo Viedni, s obľubou študoval lingvistiku, právo, filozofiu, pedagogiku a dejiny jednotlivých etník žijúcich v monarchii, pričom venoval pozornosť aj menším slovanským národom. Neváhal poukazovať na to, že zastarané feudálne zriadenie nevyhnutne potrebuje zásadné reformy. Vo svojich návrhoch požadoval zrušenie nevoľníctva, zdanenie šľachty, spravodlivé rozdelenie povinností a zavedenie náboženskej slobody. Jeho kritika, ktorá napádala samotné piliere vtedajšej spoločnosti, pobúrila privilegované stavy a jeho dielo bolo verejne spálené na Bratislavskom námestí. Vzhľadom na to, že šľachta reformy odmietala, presadzoval posilnenie panovníckej moci. Cisárovná Mária Terézia mu načúvala a urobila ho dvorným poradcom v otázkach historickoprávnych, majetkovoprávnych a školských. Kollár sa potom významným spôsobom podieľal na pamätnej reforme školstva, ktorá pomohla zo skostnatenej monarchie učiniť modernú veľmoc. To, ako veľmi si panovníčka svojho radcu vážila, dokazuje skutočnosť, že sa stala kmotrou jeho jedinej dcéry, ktorú pomenoval Mária Terézia.

Averznú stranu mince venoval akademický sochár Zbyněk Fojtů vyobrazeniu dobovej knižnice, ktorej dominuje Kollárovo vedecké dielo Analecta monvmentorvm omnis aevi Vindobonensia (Viedenská zbierka dokumentov všetkých dôb). Kompozíciu averzu dotvárajú atribúty emitenta – slovenský štátny znak, opis SLOVENSKO, nominálna hodnota 10 EUR a rok vydania mince 2018. Reverzná strana potom predkladá Kollárov portrét doplnený jeho celým menom a životopisnými rokmi 1718 – 1783.

Mincu vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Špecifikácia

Číslo
84168-720
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Rýdzosť
900 / 1000
Hmotnosť
18 g
Priemer
34 mm
Česká mincovna
Loading...