Strieborná slov. minca 10 EUR 2018 A. F. Kollár - 300. výročie narodenia proof

Strieborná slov. minca 10 EUR 2018 A. F. Kollár - 300. výročie narodenia proof

Stav skladu
Vypredané

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Pri príležitosti 300. výročia narodenia učenca A. F. Kollára vydala Národná banka Slovenska striebornú pamätnú mincu vyrazenú v kvalite proof.

Adam František Kollár je známy ako „slovenský Sokrates“ – sčasti pre jeho osvietenú múdrosť, sčasti pre jeho neuveriteľný rozhľad a znalosti, ktoré získaval z najrôznejších zdrojov. Študoval gymnázium a teológiu, ale z jezuitského rádu sa rozhodol vystúpiť pred vysvätením. Pracoval vo viedenskej dvorskej knižnici a stal sa jej riaditeľom. Ovládal mnoho jazykov – slovenčinu, nemčinu, maďarčinu, latinčinu, gréčtinu, francúzštinu, taliančinu, všetky významné slovanské jazyky, ale aj turečtinu, perzštinu a hebrejčinu. Jeho rozsiahla vedeckovýskumná činnosť zahrňovala lingvistiku, právo, filozofiu, pedagogiku a dejepis s dôrazom na históriu Uhorska. Ako prvý človek definoval etnológiu a s obľubou študoval slovanské a orientálne národy. Stal sa blízkym spolupracovníkom vplyvného dvorského lekára, diplomata a knihovníka Gerarda van Swietena a niet divu, že mu načúvala aj samotná cisárovná Mária Terézia. Muž, ktorý zaryto poukazoval na nutnosť zásadnej premeny zastaranej feudálnej spoločnosti, sa stal jej poradcom v oblasti školstva a významným spôsobom prispel k školskej reforme, ktorá ovplyvnila budúcnosť nielen monarchie, ale celej strednej Európy.


Averzná strana mince, ktorej autorom je akademický sochár Zbyněk Fojtů, nesie vyobrazenie dobovej knižnice doplnené Kollárovým vedeckým dielom Analecta monvmentorvm omnis aevi Vindobonensia (Viedenská zbierka dokumentov všetkých dôb). Kompozíciu dotvárajú atribúty emitenta – slovenský štátny znak, opis SLOVENSKO, nominálna hodnota 10 EUR a rok emisie 2018. Reverznej strane potom dominuje Kollárov portrét doplnený jeho celým menom a životopisnými rokmi 1718 – 1783.

Mincu vyrazila slovenská Mincovňa Kremnica.

Špecifikácia

Číslo
84168-721
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
900 / 1000
Hmotnosť
18 g
Priemer
34 mm
Česká mincovna
Loading...