Strieborná minca Psie plemená - Sibírsky husky proof

Strieborná minca Psie plemená - Sibírsky husky proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
september 2023
Emisný náklad
1000 ks
Cena
87,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Psie plemená

Posledná strieborná minca Českej mincovne z dvanásťdielneho cyklu Psie plemená je venovaná sibírskemu huskymu.

Život Čukčov, kočovných obyvateľov Sibíri, bol tvrdý, a preto potrebovali verného spoločníka, ktorý by im pomáhal loviť, strážiť majetok, pásť sobie stáda, ťahať ťažké bremená aj zahrievať ich deti. Tak sa zrodilo jedno z najstarších psích plemien. Od praveku až do 19. storočia o ňom svet nemal poňatie, ale potom ho objavili americkí zlatokopi a obchodníci s kožušinami. Pomenovali ho sibírsky husky – podľa pejoratívneho označenia pre Eskimáka – a ihneď si ho zamilovali. Niet divu. Psy s hustou srsťou odolajú teplotám - 60 °C, utiahnu deväťnásobok svojej telesnej hmotnosti a navyše majú dobrý orientačný zmysel. Sú priam stvorené na ťahanie saní, čo dokázali v roku 1925, keď do odľahlého aljašského mestečka dopravili sérum proti záškrtu a zachránili tisíce ľudí pred smrťou… Dnes sa sibírsky husky s úspechom zúčastňuje pretekov psích záprahov, ale najmä je oddaným rodinným priateľom. Rád behá a miluje túlanie, ale zle znáša samotu a musí cítiť, že je súčasťou svorky. Potrebuje majiteľa, ktorý je prirodzeným vodcom, inak sa pokúsi ovládnuť celú domácnosť…

Reverzná strana mince, ktorá je dielom medailéra MgA. Martina Daška, nesie hneď dve vyobrazenia huskyho. Prvé, ktoré je kolorované, dáva vyniknúť typickému rysu plemena v podobe dvojfarebných očí. Druhé, ktoré je reliéfne, predkladá psí záprah riadený mašérom. Kompozíciu dotvára česko-anglický opis SIBIŘSKÝ HUSKY – SIBERIAN HUSKY. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emisie 2023. Tieto atribúty sú doplnené množstvom stôp – ľudských a psích.

Kompletnú kolekciu dvanástich psích mincí si môžete uložiť do výpravnej zberateľskej knihy, ktorú rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75860-718
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Kolorovaná
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...