Strieborná minca Poklady starých civilizácií V. SK vysoký reliéf stand

Strieborná minca Poklady starých civilizácií V. SK vysoký reliéf stand

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
február 2024
Emisný náklad
500 ks
Cena
120,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Poklady starých civilizácií

V reliéfe piatej striebornej mince z cyklu, ktorý predstavuje poklady starých civilizácií, sa objavujú hneď dve pamätihodnosti – Willendorfská venuša a jaskynné maľby z Lascaux.

  •  Drobná vápencová soška, ktorá predstavuje ženu kyprých tvarov, má na výšku len 11 centimetrov, ale napriek tomu v sebe ukrýva neuveriteľný príbeh našich dávnych predkov. Willendorfská venuša, ktorej vek je odhadovaný na 25-tisíc rokov, má detailne stvárnené pohlavné znaky, a tak je dokladom umeleckej zručnosti pravekých ľudí a ich úcty k ženstvu a materstvu. Zároveň je však dôkazom ich schopnosti cestovať na veľké vzdialenosti. Soška bola nájdená v Rakúsku, ale neobvyklý materiál, z ktorého bola vyrobená, pravdepodobne pochádzal zo 730 kilometrov vzdialenej oblasti v Taliansku alebo dokonca 1600 kilometrov vzdialeného náleziska na Ukrajine.
  •   Existencia pravekých ľudí bola každodenným bojom o život. Útočisko pred nebezpečenstvom a nedostatkom nachádzali v jaskyniach. Rozsiahly jaskynný komplex Lascaux na juhozápade Francúzska by bol ideálnym domovom, ale napriek tomu, že ho dávni lovci pravidelne navštevovali, neslúžil im ako obydlie. Bol totiž posvätným miestom. Prostredníctvom tisícov skalných rytín a stoviek nástenných malieb, ktoré sú až 17-tisíc rokov staré, tu ožívajú vyhynuté zvieratá. Minerálne pigmenty im dodávajú realistický vzhľad a podivuhodná perspektíva vzbudzuje dojem pohybu. Výtvarná galéria mohla byť prehliadkou minulých loveckých úspechov, ale aj rituálnym kúzlom, ktoré malo zabezpečiť budúcu hojnosť.

Reverzná strana pamätnej mince akademickej sochárky Ľudmily Cvengrošovej predkladá detailné vyobrazenie oboch pamätihodností – Willendorfskú venušu a bylinožravé zvieratá z jaskyne Lascaux. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, averzná strana nesie jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydania 2024.

Naše produkty sú obvykle uložené do ochranných kapsúl, ale v tomto prípade sme urobili výnimku. Pretože mince z cyklu Poklady starých civilizácií vynikajú vysokým reliéfom, chceme vám dať príležitosť si na ne siahnuť! Strieborná razba je tak okrem patiny opatrená ešte špeciálnym ochranným filmom, ktorý sa postará o to, aby nestratila svoj lesk…

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76472-713
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2 NZD
Autor averzu
Ľudmila Cvengrošová
Autor reverzu
Ľudmila Cvengrošová
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
42 g
Priemer
50 mm
Balenie
Šedý papírový box
Česká mincovna
Loading...