Strieborná minca Poklady starých civilizácií IV. SK stand

Strieborná minca Poklady starých civilizácií IV. SK stand

Stav skladu
Do 30 dní
Dátum emisie
november 2023
Emisný náklad
500 ks
Cena
120,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Poklady starých civilizácií

V reliéfe štvrtej striebornej mince z cyklu, ktorý predstavuje poklady starých civilizácií, sa objavujú pamätihodnosti dvoch stredomorských kultúr – minojskej a mykénskej.

  • Minojci z ostrova Kréta vybudovali najstaršiu známu európsku civilizáciu, ktorá významne ovplyvnila kultúru Grécka a spolu s ňou aj kultúru celej Európy. Ich posvätným zvieraťom, ktoré zosobňovalo silu a plodnosť, bol býk. Dokazuje to nielen povesť o Minotaurovi, ale aj množstvo umeleckých artefaktov, ktoré sú viac ako tri a pol tisíca rokov staré. Do dnešných dní sa zachovali býčie sochy z hliny aj zo zlata či maľby odvážlivcov, ktorí preskakujú býka. Vzácnym artefaktom je aj rhyton – t. j. zdobená nádoba na víno v tvare býčej hlavy, ktorá slúžila na rituálnu obetu. Majstrovská ukážka minojskej kameňorezby bola vyrobená z jedného kusu čierneho mastenca, pričom oči boli dotvorené krištáľom a jaspisom. Mnoho minojských pamiatok vydal palácový komplex v krétskej metropoly Knóssos. Práve na tomto mieste sa našla aj záhadná keramická soška ženy, ktorá v každej ruke drží hada. Pretože had bol symbolom podsvetia, je možné, že išlo o bohyňu či kňažku spojenú s posmrtným životom.
  • Minojská kultúra zanikla po roku 1450 pred naším letopočtom, keď na Krétu vpadli Achájci z gréckej pevniny, ktorí so sebou priniesli kultúru mykénskej civilizácie. Mykény boli veľkolepým mestom s mohutným opevnením, ktoré bolo podľa povesti dielom obrovských Kyklopov. Hlavným vchodom do pevnosti bola Levia brána – portál vybudovaný okolo roku 1250 pred naším letopočtom, ktorému dominoval trojuholníkový štít s reliéfnym vyobrazením dvoch levíc. Vnútri mestských hradieb bola nájdená hrobka a v nej zlatá maska vyrážajúca dych, ktorá zakrývala tvár urodzeného muža. Preslávený archeológ Heinrich Schliemann veril, že išlo o Agamemnóna, ktorý bol vojvodcom v trójskej vojne. Nakoniec sa však ukázalo, že pohrebná maska bola vytepaná z jedného kusu zlatého plechu už okolo roku 1600 pred naším letopočtom. Aj keď bola o tristo rokov staršia ako bájny kráľ, jeho meno jej už zostalo.

Reverzná strana pamätnej mince akademickej sochárky Ľudmily Cvengrošovej predkladá detailné vyobrazenie štyroch starovekých pamätihodností – býčieho rhytonu, sošky hadej bohyne, Levej brány a Agamemnónovej masky. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, averzná strana nesie jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydania 2023.

Naše produkty sú obvykle uložené do ochranných kapsúl, ale v tomto prípade sme urobili výnimku. Pretože mince z cyklu Poklady starých civilizácií vynikajú vysokým reliéfom, chceme vám dať príležitosť si na ne siahnuť! Strieborná razba je tak okrem patiny opatrená ešte špeciálnym ochranným filmom, ktorý sa postará o to, aby nestratila svoj lesk…

Špecifikácia

Číslo
76347-713
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2 NZD
Autor averzu
Ľudmila Cvengrošová
Autor reverzu
Ľudmila Cvengrošová
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Patina
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
42 g
Priemer
50 mm
Balenie
Šedý papírový box
Česká mincovna
Loading...