Strieborná minca Obrnená technika - PzKpfw VI Tiger proof

Strieborná minca Obrnená technika - PzKpfw VI Tiger proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
november 2022
Emisný náklad
1000 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Obrnená technika

Na štvrtej striebornej minci Českej mincovne z cyklu Obrnená technika sa objavuje nemecký tank PzKpfw VI Tiger, ktorý slúžil počas druhej svetovej vojny.

Ťažký prielomový tank Panzerkampfwagen VI Tiger
disponoval viditeľne lepším pancierovaním a silnejšou výzbrojou než jeho britské a americké náprotivky. Stal sa aj postrachom sovietskych tankistov, ktorých stroje dovtedy nemali konkurenciu. Nemecký obrnenec bol totiž osadený obávaným kanónom kalibru 88 milimetrov, ktorý vychádzal z protilietadlového dela a ktorý dokázal preraziť čelný pancier sovietskych ťažkých tankov aj na vzdialenosť jeden a pol kilometra. Prevaha Tigrov bola natoľko markantná, že skúsená nemecká posádka dokázala pri jedinom stretnutí vyradiť tucty nepriateľských obrnencov, prežiť a svoj úspech zopakovať. Niet divu, že len zmienka o prítomnosti Tigrov na bojisku budila v nepriateľoch Tretej ríše hrôzu. Nemecké obrnené monštrá však neboli neporaziteľné. Enormná veľkosť, konštrukčná zložitosť, ohromná spotreba paliva, nízka pohyblivosť, zraniteľnosť pri útoku zozadu aj výška obstarávacích nákladov – to všetko spôsobilo, že Tiger bol v boji vždy len príležitostným hráčom. Posledné bojaschopné kusy sa zúčastnili bitky o Berlín na samom konci vojny v roku 1945, ale ešte dlho potom zostávali ukážkovým príkladom kvalít ťažkých tankov.

Reverzná strana pamätnej mince, ktorá je dielom medailéra
MgA. Martina Daška, predstavuje dve vyobrazenia nemeckého tanku – trojštvrtinový pohľad sprevádza bočná silueta. Kompozíciu dotvára opis PzKpfw VI Tiger a detail tankového pásu. Pásy nájdete aj na averznej strane mince, ktorá je spoločná pre celú tankistickú sériu. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok vydania 2022.

Súčasťou mince je
výpravné balenie v podobe katalógovej karty plnej dobových fotografií, zaujímavostí a takticko-technických dát. Jednotlivé karty si môžete ukladať do zberateľského fascikla, ktorý rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76122-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Luboš Charvát
Autor reverzu
Luboš Charvát
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Papírová karta
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...