Strieborná minca Objavenie Ameriky - Leif Eriksson proof

Strieborná minca Objavenie Ameriky - Leif Eriksson proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
február 2022
Emisný náklad
1000 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Objavenie Ameriky

Na prvej striebornej minci Českej mincovne z minisérie s názvom Objavenie Ameriky nájdete dobrodružstvo vikinského moreplavca Leifa Erikssona.

Keď sa Viking menom
Thorvald dopustil úmyselného zabitia a bol vyhnaný z Nórska, netušil že tak začal nevídanú éru zámorských objavov. Usadil sa na Islande, kde si založil rodinu, ale jablko nepadlo ďaleko od stromu – jeho syn Erik Thorvaldsson sa dopustil hneď dvojnásobnej vraždy. Z tohto ťažkého hriechu sa mohol vykúpiť vyhnanstvom, lenže kam odísť z poslednej ostrohy vikinského sveta? Vydedenec sa chtiac-nechtiac rozhodol vydať do neznáma a vďaka tomu objavil Grónsko. Erika do exilu sprevádzali traja synovia. Otcova objavná plavba na nich urobila obrovský dojem, a tak sa rozhodli ísť v jeho šľapajach. Druhorodený Leif Eriksson sa vydal ešte ďalej na západ, a nakoniec sa naňho usmialo šťastie. Neznámu pevninu pomenoval Helluland – Kamenná zem. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o Baffinov ostrov na severe Kanady. Ambiciózny Leif sa s neúrodnou pustatinou neuspokojil a ďalej navigoval plavidlo na juh až k dnešnému polostrovu Labrador. Severania narodení v Grónsku, ktorí poznali ihličnaté lesy len z rozprávania, nazvali nové miesto s hlbokými hustými lesmi Markland – Lesná krajina. Nakoniec doplávali k dnešnému ostrovu Newfoundland, ktorému dali meno Vinland – Krajina vína alebo Krajina pastvín. Až tam Leif, zvaný Šťastný, opustil loď a stal sa prvým Európanom, ktorý stál na americkej pôde. Vikingovia, ktorých prekvapilo bohatstvo miestnej prírody, založili osadu, prezimovali a nasledujúci rok sa vydali domov, aby oznámili úžasnú správu o bohatej zemi zasľúbenej. Erik sa synovho triumfálneho návratu nedožil. Leif po ňom prevzal grónsky trón a ďalšiu výpravu za oceán už nepodnikol. V objavovaní nového sveta ale pokračovali jeho dvaja bratia. Starší Thorvald sa tam po prvýkrát stretol s miestnymi domorodcami a pri násilnej roztržke prišiel o život. Mladší Thorstein po ceste ochorel a zomrel. Do Leifovej osady sa nakoniec dostala až Thorsteinova žena Guthrith. Z jej zväzku s novým manželom potom vzišiel chlapec s menom Snorri – prvý Európan, ktorý sa narodil v budúcej Amerike.

Reverzná strana pamätnej mince, ktorá je dielom medailéra
Mgr. Petra Horáka, predstavuje portrét Leifa Erikssona z profilu. Mincovú plochu vyplňujú vlny, na ktorých sa kolíšu dva vikinské drakkary. Vlny, ktoré obklopujú Severnú a Južnú Ameriku, nájdete aj na averznej strane, ktorá je spoločná pre celý cyklus objaviteľských mincí. Pretože licenciu na vydávanie pamätných mincí Českej mincovne poskytuje tichomorský ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok vydania 2022.

Mincu sprevádza
výpravná brožúra, ktorá slovom a obrazom približuje cestu Vikingov do Ameriky.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76085-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2 NZD
Autor averzu
Mgr. Petr Horák
Autor reverzu
Mgr. Petr Horák
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Šedý papírový box
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...