Strieborná minca Na kolesách - Motocykel JAWA 500 OHC proof

Strieborná minca Na kolesách - Motocykel JAWA 500 OHC proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
október 2023
Emisný náklad
1500 ks
Cena
87,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Na kolesách 2023

História značky JAWA je od samého počiatku spojená s triedou 500 kubických centimetrov. Úspešná séria motocyklov sa začala licenčným nemeckým strojom Wanderer 500 a pokračovala československými modelmi vlastnej originálnej konštrukcie. Vrcholom série sa stal motocykel JAWA 500 OHC, ktorého sériová výroba sa začala v roku 1952. Jeho príbeh pripomína devätnásta strieborná minca Českej mincovne z cyklu Na kolesách.

Na rozdiel od dvojtaktného Péráka, z ktorého koncepcie štvortaktná JAWA 500 OHC vychádzala, išlo o luxusnejší stroj cieliaci na motoristov, ktorí boli športovo založení a aj majetnejší. Pred menovou reformou v roku 1953 sa „óhácéčko“ predávalo za 150 000, po nej za 22 000 a čoskoro bola cena znížená na 15 000 korún. Pritom JAWA 250 sa dala zaobstarať za 8 500 a najlacnejšia ČZ 125 stála len 5 000 korún. Motor s objemom 488 cm³ využíval ventilový rozvod OHC, pri ktorom sú v hlavách valcov umiestené nielen ventily, ale aj vačkové hriadele. S postupnou modernizáciou vznikli tri typy motocyklov JAWA 500 OHC. Vyvrcholením konštrukčnej série sa stal typ 15/02, ktorý sa od pôvodnej verzie odlišoval pohonom vačkového hriadeľa, veľkými centrálnymi brzdovými bubnami a pohodlným dvojsedlom. Motor s výkonom 20,6 kW – 28 koní – pri 5 500 otáčkach za minútu umožňoval dosiahnuť maximálnu rýchlosť 147 km/h. Pokiaľ bola päťstovka správne nastavená, vynikala pokojným a kultivovaným chodom. Jej rýchlosť a výkon si obľúbili príslušníci Verejnej bezpečnosti a profesionálni pretekári. Aj keď sa nádherný cestovne‑športový stroj stal vlajkovou loďou spoločnosti, JAWA 500 OHC bola posledným sériovo vyrábaným motocyklom svojej značky so štvordobým motorom vlastnej konštrukcie. Jej výroba bola ukončená z dôvodu nižšieho ekonomického prínosu v porovnaní s masovo vyrábanými dvojtaktmi. V priebehu siedmich rokov vzniklo približne 7 000 kusov „óhácéčok“. Oproti státisícovým sériám dostupnejších Kývačiek sú tieto počty zanedbateľné, a preto niet divu, že JAWA 500 OHC patrí k našim najvyhľadávanejším a najcennejším motocyklom. Nezriedka býva považovaná aj za najlepší…

Reverznej strane minci, ktorá je dielom medailéra MgA. Martina Daškadominuje vyobrazeniu motocykla obklopeného opisom JAWA 500 OHC. Doplnkovým motívom reliéfu je rez motorom s neobvyklým slimákovým prevodom, ktorý bol charakteristický pre typ 15/00.  Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného vydavateľa, ktorým je ostrov Niue, nesie averzná strana jeho nevyhnutné náležitosti štátny znak, nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emisie 2023. V nadväznosti na názov zberateľského cyklu je obvod averzu tvorený výsekmi kolies rôznych dopravných prostriedkov.

Neoddeliteľnou súčasťou mince je výpravné balenie v podobe leporela, ktoré obsahuje sprievodný text a dobové fotografie.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76268-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...