Strieborná minca Na kolesách - Dieselelektrická lokomotíva 753 proof
Strieborná minca Na kolesách - Dieselelektrická lokomotíva 753 proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Na kolesách
Šestnásta strieborná minca Českej mincovne z cyklu Na kolesách vzdáva hold dieselelektrickej lokomotíve radu 753, ktorá nahradila zastarané parné stroje.
Na začiatku 60. rokov 20. storočia v Československu dochádzalo k postupnej elektrifikácii hlavných a motorizácii vedľajších železničných tratí. Predstaviteľom modernej motorovej trakcie sa stala lokomotíva radu T 478.1 – 751. Tento typ dokázal nahradiť parné lokomotívy nižších a stredných výkonov, ale za silnými strojmi bohužiaľ zaostával. Systém elektrického prenosu výkonu v spojení so spaľovacím motorom bol totižto koncipovaný pre rýchlosť 80 km/h a pri vyšších rýchlostiach už nebol dostačujúci. Od Československých železníc preto prišla požiadavka na vývoj výkonnejšieho typu dieselelektrickej lokomotívy. Zladenie naftového motora s generátorom a zostavou elektrických strojov tak, aby celý agregát pracoval efektívne, s minimálnymi stratami a bez porúch, je technicky náročnou záležitosťou, ale podnik ČKD túto výzvu úspešne vyriešil. Výsledkom bol rad T 478.3 – 753, ktorý vznikol v roku 1967. Jej mechanizmus bol tvorený naftovým motorom s výkonom 1 325 kW, trakčným generátorom a trakčnými motormi. Pôsobivému dizajnu štvornápravovej lokomotívy s centrálnou strojovňou a dvomi obojstranne prístupnými stanovišťami strojvodcu dominovalo typické čelo s vyčnievajúcim oknom kabíny. Práve tomuto ikonickému prvku stroj vďačil za svoju prezývku „Brejlovec“. Počas deviatich rokov bolo v libeňskej továrni ČKD vyrobených spolu 408 lokomotív T 478.3 – 753, čo z tohto radu urobilo najpočetnejšie zastúpený typ univerzálnych motorových lokomotív na československých koľajach. Z diaľkovej osobnej dopravy Brejlovec postupne vytlačil parnú lokomotívu, ale aj on sám nakoniec zastaral. Masívna elektrifikácia na prelome 80. a 90. rokov spolu s nasadzovaním motorových jednotiek miesto klasických vlakov s lokomotívou ho odsunuli na druhú koľaj…
Reverznej strane mince, ktorá je dielom medailéra MgA. Martina Daška, dominuje vyobrazenie Brejlovca na koľajach. V nadväznosti na názov cyklu je ďalším motívom reverzu detail kolesa lokomotívy. V podobnom štýle sa nesie aj averzná strana mince, ktorej obvod je tvorený výsekmi kolies rôznych dopravných prostriedkov. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného vydavateľa, ktorým je ostrov Niue, nesie averz ešte jeho nevyhnutné atribúty – meno a portrét Alžbety II., nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emisie 2022.
Neoddeliteľnou súčasťou mince je výpravné balenie v podobe leporela, ktoré obsahuje sprievodný text a dobové fotografie.