Strieborná minca Kráľovnina dobročinnosť a mecenášstvo UK 2022 proof

Strieborná minca Kráľovnina dobročinnosť a mecenášstvo UK 2022 proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
jún 2022
Emisný náklad
4160 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Dňa 6. februára 1952 zasadla na britský trón kráľovná Alžbeta II. Odvtedy uplynulo 70 rokov, a tak ostrovné kráľovstvo môže osláviť platinové jubileum svojej panovníčky. Pri tejto príležitosti vyrazila kráľovská mincovňa The Royal Mint rad tematických emisií – medzi nimi túto striebornú mincu s motívom kráľovninej dobročinnosti.

Členovia kráľovskej rodiny majú väzby na stovky charitatívnych organizácií – lokálnych, celoštátnych aj celosvetových –, ktorým prepožičiavajú punc skutočnosti. Dobročinnosť britských vladárov siaha hlboko do minulosti. Dôkazom je tradícia, ktorá pochádza z 13. storočia a ktorá spočíva v tom, že na Zelený štvrtok panovník venuje peniaze zaslúžilým seniorom. V súčasnosti kráľovná Alžbeta II. každý rok na Veľkú noc navštívi inú katedrálu, kde obdaruje rovnaký počet mužov a žien dvomi koženými mešcami. Červený mešec obsahuje bežné obeživo, ktoré je symbolickou almužnou. Biely mešec obsahuje špeciálne strieborné mince – takzvané „maundy money“, ktoré síce sú legálnym platidlom, ale len málokto by sa ich vzdal. Veď ide o osobný dar od kráľovnej, ktorá si obdarovaného sama vybrala…

Írsky výtvarník P. J. Lynch použil tieto veľkonočné mince ako metaforu, ktorá vyjadruje oddanosť Alžbety II. Spojenému kráľovstvu a Spoločenstvu národov. Na reverznej strane ich sprevádza kráľovnin podpis, ktorý sa na minciach objavuje vôbec po prvýkrát. Averzná strana je potom venovaná atribútom emitenta – t. j. portrétu kráľovnej Alžbety II., textu ELIZABETH II D G REG F D (Alžbeta II., z Božej milosti kráľovná, ochrankyňa viery), letopočtu 2022 a nominálnej hodnote 5 POUNDS (GBP).

Strieborná minca je uložená do elegantnej škatuľky.

Špecifikácia

Číslo
84478-721
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
925 / 1000
Hmotnosť
28,28 g
Priemer
38,61 mm
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...