Strieborná minca Karlov most proof

Strieborná minca Karlov most proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
január 2020
Emisný náklad
5000 ks
Cena
50,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Pražské motívy

Karol IV. bol panovník, ktorý sa zaslúžil o to, že sláva nášho hlavného mesta nepohasla ani po storočiach. Jedným z jeho najslávnejších počinov sa stal Karlov most, ktorý je motívom striebornej mince Českej mincovne skrášlenej selektívnym pozlátením z voľného cyklu venovaného pražským pamätihodnostiam.

Prahu delí na dvoje 
rieka Vltava a zdalo by sa, že mesto, ktoré bolo významnou metropolou už v 10. storočí, muselo oplývať bohatstvom mostov, ktoré by uľahčovali cestovanie i obchod. Opak bol pravdou - až do roku 1845 existoval len jediný pražský most cez Vltavu, a to Karlov most. Na jeho mieste stával najprv drevený most, ktorý však zle odolával divokej vode, a tak v druhej polovici 12. storočia vznikol kamenný most - jeden z najstarších severne od Álp -, ktorý sa po manželke Vladislava II. menoval Juditin. Aj kamenná stavba nakoniec podľahla povodniam, ale netrvalo dlho a Karol IV. v roku 1357   rozhodol o vybudovaní náhrady. Most, ktorý bol najprv známy ako Kamenný či Pražský a až od 19. storočia ako Karlov, je cez pol kilometra dlhý, spája Staré Mesto s Malou Stranou a zároveň je nevšednou umeleckou galériou pod šírym nebom, pretože je o zdobený tridsiatimi barokovými sochami a súsošiami. Karlov most sa stal významnou súčasťou európskych obchodných ciest, miestom umučenia svätého Jána Nepomuckého a bitky so Švédmi, a nakoniec lákadlom, ktoré každoročne obdivujú milióny turistov z celého sveta...

Reverznej strane mince, ktorá je dielom medailérky 
Ludmily Kracíkovej, DiS., dominuje pohľad na Karlov most s jeho gotickou Staromestskou vežou a dvojjazyčným nápisom PRAHA - PRAGUE. Vybrané časti reliéfu sú skrášlené pozlátením. Pretože ide o mincu vydávanú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesie averzná strana nevyhnutné atribúty emitenta - meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 1 DOLLAR a rok emisie 2020.

Spolu s Karlovým mostom sa v cykle pražských pamätihodností objavujú Pražské Jezuliatko, Staromestský orloj a Národné divadlo.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75745-717
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
13 g
Priemer
28 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...