Strieborná minca Géniovia 19. stor. - Alfred Nobel proof
Strieborná minca Géniovia 19. stor. - Alfred Nobel proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Géniovia 19.storočia
Tretím legendárnym vynálezcom, ktorému vzdáva hold strieborná minca Českej mincovne z minisérie Géniovia 19. storočia, je Alfred Nobel.
Alfred Nobel prišiel na svet do bohatej rodiny švédskeho továrnika. Venoval sa literatúre, jazykom a prírodným vedám. Pri štúdiách získal značné znalosti chémie a na univerzite v Paríži sa zoznámil s talianskym vedcom Ascanom Sobrerom, objaviteľom nitroglycerínu. Sám Sobrero pred použitím svojho vynálezu vehementne varoval - nestabilnú výbušnú látku považoval za príliš nebezpečnú nato, aby s ňou ľudstvo mohlo zodpovedne zaobchádzať. Podnikavého Nobela však nitroglycerín uchvátil a začal s ním experimentovať - hľadal spôsoby, ako ho bezpečne vyrábať a ako s ním manipulovať. Svoje snahy znásobil potom, čo v rodinnej továrni došlo k tragédii - pri príprave nitroglycerínu zahynul Alfredov mladší brat Emil... Pretože švédska vláda v tom čase zakázala výstavbu tovární na výbušniny, Nobel bol nútený experimentovať na palube nákladnej lode. Výsledkom jeho úsilia sa stala tvarovateľná zmes kvapalného nitroglycerínu a sypkého kremenca, ktorá bola patentovaná v roku 1867 pod názvom dynamit. Dynamit na rozdiel od nitroglycerínu odolával tlaku, nárazom a zmenám teploty. Nobel zostrojil tiež rozbušku, ktorá umožňovala výbušninu tvarovanú do podoby charakteristických valčekov jednoducho odpáliť. Úspech vynálezu prekonal Nobelove najdivokejšie sny - potenciál dynamitu rýchlo objavili nielen stavbári a baníci, ale aj vojaci. Aj keď Nobel na ľudstvo pozeral so skepticizmom, dúfal, že nová ničivá sila pomôže raz a navždy skoncovať s násilím. „Ten deň, keď dva armádne zbory budú schopné zničiť jeden druhého za sekundu, sa všetky civilizované národy s hrôzou odvrátia od vojny a rozpustia svoje armády," nechal sa počuť vynálezca. Bohužiaľ, sa zmýlil... Napriek tomu pokračoval s vynaliezaním - navrhol napríklad trhaciu želatínu či bezdymový strelný prach, vlastnil celkovo 355 patentov a nazhromaždil rozprávkový majetok. Napriek tomu mu v živote niečo chýbalo. Zmysel bytia Nobelovi pomohla nájsť až rakúska mierová aktivistka Bertha von Suttnerová, ktorá ho priviedla na nápad podeliť sa o svoje bohatstvo s osobnosťami, ktoré robia svet lepším. Tak vznikla preslávená Nobelova cena - najvyššie ocenenie, ktoré dnes môže vedec, umelec alebo štátnik dosiahnuť.
Pamätná minca je dielom medailéra Asamata Baltaeva, DiS. Reverzná strana predkladá charizmatický portrét vynálezcu, ktorý sa nezmyselne považoval za veľmi škaredého, doplnený nápisom ALFRED NOBEL. Explózia na pozadí symbolizuje Nobelove početné výbušné objavy a nechýba ani zväzok dynamitu so zápalnou šnúrou. Averzná strana mince je potom prehliadkou nákresov najrôznejších vynálezov z 19. storočia. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averze meno a portrét kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emisie 2020.
Mincu Alfreda Nobela si môžete uložiť do špeciálnej zberateľskej škatuľky, ktorú tiež nájdete v ponuke Českej mincovne.