Strieborná minca Dvojramenný kríž - Detva SK proof

Strieborná minca Dvojramenný kríž - Detva SK proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
august 2023
Emisný náklad
500 ks
Cena
79,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Ľudové motívy

Detvianska výšivka krivou ihlou je ďalším kultúrnym pokladom, ktorý sa objavuje na strieborných minciach Českej mincovne venovaných slovenským ľudovým motívom.

Pre región Podpoľanie, ktorý sa nachádza v južnej časti stredného Slovenska, sú charakteristické početné prírodné krásy a roztrúsené osady. Obyvatelia týchto odľahlých usadlostí boli odjakživa sebestační – všetko, čo potrebovali k životu, si vyrábali sami. Okrem zručnosti im nechýbal ani výtvarný cit. Dôkazom sú originálne tvary a farby, ktorými od počiatku 19. storočia – azda po vzore Turkov – zdobili svoje odevy a bytové doplnky. Unikátne folklórne bohatstvo, ktoré je dodnes živé, sa preslávilo ako detvianska výšivka krivou ihlou. Táto umelecká technika využíva drevený rám, vypnuté plátno s predkresleným vzorom, farebnú niť a háčik s ostrým hrotom. Jedna ruka drží háčik, druhá vedie na spodnej strane plátna niť. Háčik potom zhora prepichne plátno, zachytí niť a skrz textíliu ju vytiahne nahor. Tak vzniká hustý retiazkový steh. Hotová výšivka kombinuje geometrické vzory a prírodné tvary, ale nenájdeme v nej typické kvety, plody alebo listy – je totiž silno štylizovaná. Každý ornament má svoje vlastné pomenovanie: zvonček, tulipán, bosorka, slimák, …

Reverzná strana mince predkladá slovenský dvojramenný kríž, ktorý je tvorený ornamentmi detvianskej výšivky. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je ostrov Niue, averzná strana nesie jeho nevyhnutné atribúty – štátny znak, nominálnu hodnotu ONE DOLLAR (NZD) a rok vydania 2023.

Minca, ktorá je zasadená do špeciálneho balenia, poslúži ako krásny regionálny darček. Neprehliadnite ani mincu venovanú čičmianskemu vzoru.

Zdroj fotografií použitých v obale: Táňa Hojčová a archív Detvianske ľudové umenie – Iveta Smileková

Špecifikácia

Číslo
76453-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
1 NZD
Autor averzu
Petra Brodská, DiS.
Autor reverzu
Petra Brodská, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...