Strieborná minca Doba ľadová - Mamut stand
Strieborná minca Doba ľadová - Mamut stand
Popis
Megafauna – teda obrovské živočíchy, s ktorými sa naši predkovia stretávali a bojovali pred desaťtisícmi rokov – je fascinujúcim aspektom poslední doby ľadovej. Prvá strieborná minca z tematického cyklu Českej mincovne pripomína mamuta.
Keď sa povie, že je niečo mamutie, máme na mysli vec obrovských rozmerov. Aj keď panuje predstava, že praveké mamuty boli ešte väčšie než súčasné slony, väčšina exemplárov bola porovnateľná so slonom indickým. To však nič nemení na skutočnosti, že dávne chobotnatce boli impozantné. Napríklad samec mamuta srstnatého meral v kohútiku 3,5 metra a vážil až 8 ton. Jeho charakteristické kly dorastali do dĺžky 4 metrov, pričom jeden vážil viac ako 100 kilogramov. Tieto enormne zväčšené horné rezáky slúžili na odhŕňanie snehu, pod ktorým sa nachádzala potrava. Mamuty boli bylinožravé. Žili v trávnatých stepiach a tundrách Európy, Ázie a Ameriky, kde v stádach migrovali na zimné a letné pastviny. Boli dokonale prispôsobené mrazu. Chránila ich silná vrstva podkožného tuku a hrdzavo hnedá srsť tvorená chlpmi s dĺžkou až 90 centimetrov. Príčinou ich vyhynutia sa paradoxne stal koniec doby ľadovej. Boli zvyknutí na studené zimy s malým zrážkovým úhrnom, ale s postupným otepľovaním snehová pokrývka narastala, a tak sa nedokázali dostať k potrave. Ďalším pravdepodobným vinníkom ich skazy bol človek. Ako dokladajú rytiny a jaskynné maľby, naši predkovia si mamutov vážili, ale množstvo nájdených pozostatkov svedčí o tom, že pre ne neboli len príležitostnou korisťou. Boli lovené vo veľkom množstve, a to s pomocou zamaskovaných jám. Telo zabitého mamuta potom lovci maximálne zužitkovali – z kože, kostí a klov stavali stany, šľachy používali pri výrobe nástrojov, mäso sušili do zásoby, …
Medailérka MgA. Tereza Eisnerová venovala reverznú stranu mince vernému vyobrazeniu mamuta – s hustou srsťou a majestátnymi klami. Opis uvádza latinské meno pravekého tvora MAMMUTHUS. Okolitá krajina je pokrytá transparentným smaltom, ktorý evokuje atmosféru doby ľadovej. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averzu ešte jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2025.
Medailu sprevádza tematická brožúrka.