Strieborná minca Crystal coin - Happy Diwali proof

Strieborná minca Crystal coin - Happy Diwali proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
október 2023
Emisný náklad
1000 ks
Cena
125,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Crystal Coin

India, Fidži, Guyana, Malajzia, Maurícius, Mjanmarsko, Nepál, Pakistan, Singapur, Srí Lanka, Surinam, Trinidad a Tobago – tam všade sa slávi exotický sviatok známa ako Díválí. Pokiaľ chcete niekomu popriať šťastný festival svetiel, strieborná minca Českej mincovne zo  série Crystal Coin je tou správnou voľbou.

Na prelome októbra a novembra – v priebehu piatich dní, ktorých dátum sa každoročne mení – ulice v ázijských krajinách ponúkajú dych vyrážajúce divadlo plné svetla a ohňostrojov. Živo je aj v domácnostiach, kde sa upratuje a vyzdobuje. Príbuzní a priatelia sa navštevujú, modlia sa a dopriavajú si množstvo dobrého jedla. Spoločne dúfajú v nový začiatok a veria, že im láskavá bohyňa Lakšmí prinesie šťastie… Díválí je sviatkom, ktorý po celom svete slávi viac ako miliarda ľudí – hinduistov, sikhov, džinistov a mnohých ďalších. Podstatou týchto veľkolepých osláv je svetlo, ktoré symbolizuje víťazstvo nad duchovnou temnotou. Toto svetlo má tradične podobu malých hlinených lampičiek naplnených olejom a rozsvietených napríklad pri vchode do domu. Takáto lampička sa nazýva diya a slovo avali znamená v sanskrte rad. Takto prastarý festival svetiel prišiel k svojmu názvu.

Reverzná strana mince, ktorú spracoval výtvarník Mohamed Raheel v spolupráci s medailérom Petrom Patkom, DiS., predkladá sediacu Lakšmí. Bohyňa šťastia, hojnosti, bohatstva, krásy a plodnosti je obklopená lotosmi, pričom do kvetov po obvode mince sú zasadené brúsené kamene z českého krištáľu. Posvätné rastliny nájdete aj na averznej strane. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averze ešte jeho štátny znak, nominálnu hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2023.

Minca vychádza v limitovanom náklade 1000 kusov a predstavuje originálny darček. Je uložená do elegantného balenia, ktoré jednoducho premeníte na praktický rámček na jej vystavenie.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
76458-711
Emitent
Niue
Nominálna hodnota
2 NZD
Autor averzu
Mohamed Raheel, Petr Patka, DiS.
Autor reverzu
Mohamed Raheel, Petr Patka, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Kamienky
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
50 mm
Balenie
antracitová papírová etue
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...