Strieborná minca České tenisové legendy - Jaroslav Drobný proof

Strieborná minca České tenisové legendy - Jaroslav Drobný proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
jún 2018
Emisný náklad
500 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Strieborné mince Českej mincovne zo zberateľského cyklu České tenisové legendy predstavujú nášho vôbec prvého Čecha, ktorý zvíťazil na prestížnom turnaji vo Wimbledone - Jaroslava Drobného.

Jaroslav Drobný mal k športu blízko už odmalička - vyrastal totiž v rodine správcu tenisových kurtov na pražskej Štvanici. V lete zbieral loptičky a sledoval hru najväčších tenisových hviezd, v zime jeho otec pokropil kurty vodou a Jaroslav sa po nich preháňal na korčuliach. V tenise aj ľadovom hokeji vykazoval mimoriadny talent a čoskoro sa stal oslavovaným profesionálom. Patril ku kľúčovým útočníkom národného hokejového mužstva a na šampionáte usporiadanom v roku 1947 v Prahe sa stal majstrom sveta. Vtedy Československo získalo zlaté medaily vôbec po prvýkrát. V roku 1948 do zbierky pridal ešte striebornú medailu zo zimných olympijských hier vo St. Moritzi. V rokoch 1945 až 1949 sa stal mnohonásobným tenisovým majstrom Československa, a to vo dvojhre, v štvorhre i zmiešanej štvorhre, a v rokoch 1946 až 1949 reprezentoval republiku v Davisovom pohári. V júli 1949 sa nevrátil z turnaja vo švajčiarskom Gstaade. Zo strachu o svoju budúcnosť zostal v emigrácii - komunistický režim totiž považoval tenis za buržoázny šport. Po mnohých peripetiách mu občianstvo udelil Egypt a Jaroslav Drobný sa africkej krajine odvďačil tým, že v roku 1954 zvíťazil v jej farbách vo wimbledonskej dvojhre. Vtedy sa stal svetovým hráčom číslo jeden.

Autor celej tenisovej série MgA. Martin Dašek umiestnil na reverznej strane mince portrét víťazného Jaroslava Drobného s charakteristickými okuliarmi, ktorý triumfálne drží wimbledonskú trofej. Obklopuje ho opis zložený z anglického textu „CZECH TENNIS LEGEND JAROSLAV DROBNY“ a zoznam jeho najväčších úspechov. Tenisové mince Českej mincovne vychádzajú v licencii zahraničného emitenta, ktorým je štát Samoa, a ich averzná strana preto nesie jeho nevyhnutné atribúty - štátny znak, profil a meno panovníčky Alžbety II., nominálnu hodnotu 1 DOLLAR (WST) a rok emisie 2018. Kompozíciu averzu uzatvára nápis "WIMBLEDON CHAMPIONS".

Súčasťou balenia je špeciálny česko-anglický certifikát pravosti, ktorý sumarizuje profesionálnu športovú dráhu Jaroslava Drobného. Spolu s ďalšími štyrmi športovými emisiami si mincu môžete uložiť do zberateľskej škatuľky, ktorú tiež nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
75430-711
Emitent
Samoa
Nominálna hodnota
2 WST
Autor averzu
Ladislav Vraný
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
29 g
Priemer
40 mm
Balenie
Strieborné papierové etui alebo Černé kožené etui s farebným poťahom
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...