Strieborná minca Bájne tvory - Jednorožec proof
Strieborná minca Bájne tvory - Jednorožec proof
Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne
Bájne tvory
Na šiestej striebornej minci Českej mincovne zo zberateľského cyklu Bájne tvory sa objavuje jednorožec.
Ľudská fantázia nepozná hranice. Keď naši dávni predkovia počuli správy o exotických tvoroch s jedným rohom, hneď vzniklo mnoho povestí, ktoré im prisúdili magické vlastnosti, a z indických nosorožcov či arktických narvalov sa tak stali jednorožce. Tieto ušľachtilé žrebce boli po stáročia vnímané ako symbol krásy, čistoty, nevinnosti a panenstva či kresťanskej lásky a nezdolnosti. Špirálovitý roh, ktorý týmto belušom vyrastal z čela, neslúžil na boj – práve naopak bol obdarený kúzelnou liečivou mocou. Podľa povestí vzbudzoval milostnú túžbu, ale predovšetkým čistil vodu a zneškodňoval jedy. Mal preto byť ideálnym materiálom pre výrobu pohárov. Otrávený nápoj v takomto pohári začal šumieť, až sa nádoba roztrhla. Nie je bez zaujímavosti, že táto legenda môže mať reálny základ. Pokiaľ by išlo o pohár vyrobený z rohu nosorožca, ktorý je tvorený keratínom, potom by napríklad arzenik mohol pri kontakte s rohovinou reagovať práve týmto spôsobom.
Medailérka Mária Filová, DiS., umiestnila na reverznú stranu mince cválajúceho žrebca s bujnou hrivou a chvostom a sprevádza ho anglický opis UNICORN. Niet bez zaujímavosti, že razba nemá klasický mincový rámček – namiesto neho je reliéf obklopený ozdobnými helénskymi ornamentmi, ktoré prechádzajú celým zberateľským cyklom. Pretože mince Českej mincovne vychádzajú v zahraničnej licencii ostrova Niue, nesú na averznej strane portrét a meno kráľovnej Alžbety II., nominálnu hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emisie 2021.
Kompletnú zbierku dvanástich mytologických mincí si môžete uložiť do výpravného zberateľského albumu, ktorý rovnako nájdete v ponuke Českej mincovne.