Strieborná medaila SEMAFOR Jiří Šlitr a Jiří Suchý proof

Strieborná medaila SEMAFOR Jiří Šlitr a Jiří Suchý proof

Stav skladu
Skladom
Dátum emisie
apríl 2021
Emisný náklad
500 ks
Cena
100,00 €
vrátane DPH

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Popis

Jiří Suchý slávi neuveriteľné 90. narodeniny. Pri tejto príležitosti je nielen jemu, ale tiež jeho najslávnejším divadelným partnerom venovaná trojdielna miniséria pamätných medailí Českej mincovne. Prvá razba z rýdzeho striebra pripomína Jiřího Šlitra.

Jiří Suchý
koketoval s umením už odmalička, ale k zásadnému obratu v jeho živote došlo, keď na scéne uvidel Jiřího Voskovca a Jana Wericha. Pod vplyvom legendárneho dua začal písať a zaujímať sa o divadelné dianie. Osud tak chcel, aby sa aj on stal jednou polovicou ikonickej dvojice, ktorú s ním utvoril Jiří Šlitr. Obaja menovci mali spoločnú lásku k výtvarnému umeniu a k hudbe – najmä džezu a rokenrolu – a oboch spájal zmysel pre inteligentný humor. Bolo by však chybné sa domnievať, že si ihneď padli do noty. Prvá, a dokonca ani druhá várka textov, ktoré Suchý predložil Šlitrovi, sa nestretla s úspechom. Obaja muži však vytrvali a na tretí pokus vznikla ich prvá spoločná pieseň Hamlet. Súznenie tvorivého dua S+Š potom rýchlo viedlo k založeniu divadla Semafor. Netradičná scéna, ktorá uhranula nejednu generáciu, priniesla do československej kultúry svieži vietor – predovšetkým modernú hudbu, ktorá bola zábavná, ale aj rafinovaná. Zlatú éru Semafora, bohužiaľ, ukončila predčasná smrť Jiřího Šlitra…

Averznej strane medaily, ktorá je dielom
MgA. Martina Daška, dominuje mladistvé duo S+Š v ére jeho najväčšej slávy. Košaté nápisy uvádzajú mená umelcov, roky ohraničujúce zlatú éru Semafora a tiež názvy slávnych diel. Leštená plocha za portrétmi symbolizuje žiaru reflektorov. Reverzná strana, ktorá je spoločná pre celú minisériu, znázorňuje logo Semafora, klaviatúru a dve pokrývky hlavy, ktoré sú neodmysliteľne spojené s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrom – slamenák a pinč.

Každá medaila je
ručne číslovaná na hrane. Pre fanúšikov, ktorí si plánujú zaobstarať kompletnú trojdielnu kolekciu strieborných medailí, sme pripravili ešte drevenú zberateľskú škatuľku.

Špecifikácia

Číslo
31716-731
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
MgA. Martin Dašek
Autor reverzu
MgA. Martin Dašek
Číslovaná emisia
Áno
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...