Strieborná medaila Národní hrdinovia - Karel Hašler proof

Strieborná medaila Národní hrdinovia - Karel Hašler proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
október 2021
Emisný náklad
1000 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Posledná strieborná medaila z cyklu Českej mincovne s názvom Národní hrdinovia vzdáva hold Karlovi Hašlerovi – všestrannému umelcovi a veľkému vlastencovi.

V temných časoch Protektorátu Čechy a Morava sa do
protinacistického odboja zapojili odvážni ľudia zo všetkých vrstiev českej spoločnosti a nechýbali medzi nimi ani slávni umelci. Najvyšší predstavitelia okupačného režimu si dobre uvedomovali, aký vplyv majú kultúrne elity na zmýšľanie populácie, a preto ani známe a obľúbené tváre nebolo ušetrené ich hnevu. Medzi najslávnejšie osobnosti prvorepublikovej kultúry, ktoré nacisti pripravili o život, patril Karel Hašler. Hviezda pražských kabaretov a strieborného plátna sa preslávila najmä dojímavými pesničkami, v ktorých sa vyznávala z lásky k Prahe, k Čechám a k ľuďom, ktorí tu žijú so všetkými ich radosťami aj starosťami. Karel Hašler však nespieval len o Vltave a Vyšehrade – jeho vlastenecky naladená gitara nešetrila odbojnou satirou a politickými komentármi, ktoré gestapo nenechalo bez povšimnutia. Príslušníci tajnej polície si pre pesničkára prišli priamo na natáčací pľac a poslali ho do koncentračného tábora Mauthausen. Domov sa už Karel Hašler nevrátil – na následky surového bitia, mučenia a neliečených chorôb vo veku šesťdesiatdva rokov zomrel. Rozhodne však nebol zabudnutý…

„Lícovej strane medaily dominuje
portrét Karla Hašlera v klobúku, s bodkovanou kravatou. Vľavo od neho je vo voľnom popise umiestnený text KAREL, PRAHA 1879, na ktorý nadväzuje text v pravej časti HAŠLER, UMUČEN 1941 MAUTHAUSEN, hovorí akademický sochár Jiří Dostál. „Stred rubovej strany vyplňuje časť verša s Hašlerovým posledným odkazom – VY ČECHY KRÁSNÉ, TY PRAHO MOJE, BUDETE ŽÍT, JÁ UMÍRÁM. V dolnej časti sa text písaný voľnou kurzívou dotýka vyproofovaného obrysu Hradčian ponárajúcich sa do notovej osnovy. Kompozícia je zovretá štyrmi »nepríjemnými« segmentmi, ktoré pripomínajú hákový kríž,“ dodáva autor medaily.

Neoddeliteľnou súčasťou medaily je
výpravné balenie v podobe knižky, ktorá obsahuje odborný text historika PhDr. Petra Kouru, Ph.D.  Nezabudnite, že kompletnú sériu pätnástich medailí s devätnástimi národnými hrdinami si môžete uložiť do praktického zberateľského boxu.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31352-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...