Strieborná medaila národní hrdinovia - Irena Bernášková proof

Strieborná medaila národní hrdinovia - Irena Bernášková proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
jún 2021
Emisný náklad
1000 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Národní hrdinovia

V cykle Národní hrdinovia sa predstavuje tretia žena, ktorá sa obetovala pre vyššie dobro. Strieborná medaila Českej mincovne je spomienkou na odbojárku Irenu Bernáškovú.

Po Mníchovskej dohode stálo Československo na pokraji zrútenia.
Irena Bernášková vtedy neváhala podať pomocnú ruku ľuďom, ktorí utekali z pohraničia a prihlásila sa ako sestra Červeného kríža. Po zriadení Protektorátu Čechy a Morava sa potom rozhodla urobiť ešte viac a zapojila sa do protinacistického odboja. Po boku svojho otca – maliara a grafika Vojtěcha Preissiga – sa stala kľúčovou osobnosťou redakcie, ktorá vydávala ilegálny časopis V boj. Toto odbojárske periodikum, ktoré sa nacisti niekoľkokrát pokúsili zničiť, predstavovalo jeden z mála objektívnych zdrojov informácií v okupovanej krajine, ale dostávalo sa aj ďaleko do zahraničia. Inka bola jeho redaktorom, vydavateľom, tlačiarom, administrátorom, expedítorom i kolportérom. Aj keď po nej intenzívne pátralo gestapo, nevzdávala sa a podarilo sa jej vydať desiatky čísel časopisu. Nakoniec však bola dolapená. Pri výsluchoch vzala všetku vinu na seba, čím zachránila mnoho ďalších odbojárov. Predstierala, že so svojou rodinou nie je v kontakte, a ešte pred zatknutím sa dokonca stačila rozviesť so svojím milovaným manželom, aby ho ochránila. Bohužiaľ to nebolo nič platné – Inkin manžel a otec boli zavraždení v koncentračných táboroch. Samotnú Inku, ktorá v záverečnej reči uviedla, že dúfa v porážku zla a verí v obnovu Československej republiky, odsúdili nacisti ako prvú českú ženu na smrť. Trest bol vykonaný gilotínou v berlínskej väznici Plötzensee…

Averzná strana medaily, ktorá je dielom
akademického sochára Jiřího Dostála, tvorí smutný ženský portrét doplnený opisom IRENA BERNÁŠKOVÁ 7. 2. 1904 PRAHA. Vodorovná linka v oblasti krku symbolizuje spôsob, akým bola odbojárka pripravená o život. Na to isté upozorňuje nápis POPRAVENA GILOTINOU 26. 8. 1942 BERLÍN. Reverzná strana je potom venovaná časopisu V boj. Reliéf je inšpirovaný 50. číslom z roku 1940, ktorého obálku s československým levom trhajúcim svastiku, nakreslil Vojtěch Preissig.

Neoddeliteľnou súčasťou
dukáta je výpravné balenie v podobe knižky, ktorá obsahuje odborný text z pera historika PhDr. Petra Kouru, Ph.D. Nezabudnite, že kompletnú sériu Národných hrdinov si môžete uložiť do praktického zberateľského boxu.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31344-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...