Strieborná medaila národní hrdinovia - Heliodor Píka proof

Strieborná medaila národní hrdinovia - Heliodor Píka proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
máj 2018
Emisný náklad
1000 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Cyklus Českej mincovne Národní hrdinovia je v roku 2018 venovaný mužom, ktorí bojovali za slobodu Československa v oboch svetových vojnách a položili mnoho obetí na oltár slobody. Druhá strieborná medaila vzdáva hold Heliodorovi Píkovi.

Generál Heliodor Píka vždy nadraďoval záujmy národa svojim vlastným. Vojenskú kariéru - či už to bola zdravotnícka služba v československých légiách za prvej svetovej vojny, spravodajská činnosť na Balkáne alebo následná diplomatická misia v ZSSR za druhej svetovej vojny - vždy chápal predovšetkým ako službu vlasti. Niet preto divu, že po roku 1945 sa zásadový demokrat stal tŕňom v oku komunistom a ich plánom na ovládnutie Československa. Už za vojny, keď v Sovietskom zväze presadzoval československé záujmy, dával komunistom jasne najavo, že sa nestaneme ich nástrojom. To totalitný režim, ktorý sa v Československu roku 1948 dostal k moci, nehodlal tolerovať a vo vykonštruovanom procese Heliodora Píku obvinil z vlastizrady a odsúdil na smrť. Generál svoj nespravodlivý osud prijal s pokojom a nádejou, že jeho smrť prinesie národu, ktorý si už toľko vytrpel, zaslúžené zmierenie a pokoj. „Som presvedčený, že keby československá armáda mala v roku 1948 viac takto charakterovo pevných a obetavých dôstojníkov - a menej karieristických a lokajských figúrok - , nemusela sa naša krajina ocitnúť pod vládou Stalinovho impéria," hovorí odborník na české dejiny PhDr. Petr Koura, Ph.D.

Averznej strane medaily dominuje portrét Heliodora Píku v generálskej čiapke, ktorý je obklopený proofovou plochou, ktorej obrys pripomína povraz, a opisy ARMÁDNÍ GENERÁL HELIODOR PÍKA, 1897, DIPLOMAT a VLASTENEC. Generálov krk pretína text POPRAVEN 1949. „V dolnej časti reverznej strany je na proofovom pozadí položená lipová ratolesť z insígnií na golieri vojenskej uniformy. Nad ňou sa nachádza voľná kompozícia symbolov totality - kosáka a kladiva - , do ktorej je zakomponovaný text VRAŽDA JMÉNEM REPUBLIKY známy z knihy autorov Benčíka a Richtera z roku 2006,"dodáva popredný medailér.

Strieborná medaila je uložená do špeciálneho balenia v podobe knižky s odborným textom o živote Heliodora Píku z pera Petra Kouru. Celú sériu medailí si potom môžete uložiť do zberateľského boxu, ktorý tiež nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31334-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...