Strieborná medaila národní hrdinovia - Bedřich Homola proof

Strieborná medaila národní hrdinovia - Bedřich Homola proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
2018
Emisný náklad
1000 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Prvý ročník strieborných medailí Českej mincovne z cyklu Národní hrdinovia pripomenul filozofa, dvoch výsadkárov a ekonóma. V roku 2018 sa postupne predstavia hneď traja legionári a bojovníci, ktorí trpeli v boji proti totalitným režimom. Prvým z nich je generál Bedřich Homola.

Československí legionári predstavujú výnimočnú skupinu mužov, na ktorých príbehoch možno ukážkovo sledovať naše dejiny 20. storočia. Najprv sa počas prvej svetovej vojny dobrovoľne prihlásili do vojenských jednotiek neexistujúceho spoločného štátu Čechov a Slovákov, kde svojím obdivuhodným vojenským vystúpením prispeli k jeho medzinárodnému uznaniu. Potom budovali nielen armádu samostatnej republiky, ale aj jej demokratické prostredie. Išlo o elitu národa, a to nielen vojenskú, ale aj diplomatickú, umeleckú a v neposlednom rade tiež politickú. Svoj pevný charakter legionári preukázali aj v čase druhej svetovej vojny, keď opäť vystúpili na obranu svojej vlasti. Po nacistickej okupácii sa mnohí z nich zapojili do domáceho odboja a neskôr skončili na popraviskách. Bol medzi nimi aj muž s prezývkou „Ataman“, ktorý stál na čele podzemnej armády nazvanej Obrana národa„Generála Bedřicha Homolu považujem za jedného z ukážkových zabudnutých hrdinov našich novodobých dejín. Fascinujúca bola nielen jeho odvaha, ale aj pripravenosť priniesť v boji za slobodu svojej vlasti aj  najvyššiu obeť. Na Homolovi obdivujem aj jeho mimoriadny politický rozhľad, vďaka ktorému dokázal situáciu v protektoráte analyzovať lepšie než mnoho profesionálnych politikov," hovorí PhDr. Petr Koura, Ph.D . - uznávaný historik a odborný garant projektu Národní hrdinovia.

„Zaplnená plocha rubovej strany s brutálnymi prvkami pripomínajúcimi hákový kríž je narušená trhlinami a klinmi a je vodorovne pretnutá proofovým pásom s textom, ktorý symbolizuje ťažkú situáciu doby: ZEMSKÝ VELITEL OBRANY NÁRODA V DOBĚ NACISTICKÉ OKUPACE. Vodorovné pretnutie kompozície má odozvu v lícnej strane," opisuje myšlienku reverzu striebornej medaily akad. sochár Jiří Dostál. Na averznej strane umiestnil čelný portrét Bedřicha Homolu v dôstojníckej uniforme - do jeho šije sú ako odkaz na hrdinský osud vodorovne umiestnené životné letopočty a dôvod úmrtia.

Strieborná medaila je uložená do výpravného balenia v podobe knižky s odbornou štúdiou o živote a odkazu „Atamana" z pera Petra Kouru. Celú sériu medailí si potom môžete uložiť do zberateľského boxu, ktorý tiež nájdete v ponuke Českej mincovne.

Špecifikácia

Zberateľská séria
Číslo
31330-721
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
ak. soch. Jiří Dostál
Autor reverzu
ak. soch. Jiří Dostál
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Nie
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Blister
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...