Strieborná medaila Mandala - Sloboda proof

Strieborná medaila Mandala - Sloboda proof

Stav skladu
Skladom v predajni
Dátum emisie
september 2021

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Popis

Šiesta strieborná medaila Českej mincovne z darčekového cyklu na každú príležitosť nesie mandalu s motívom slobody.

Slovo mandala pochádza zo staroindického sanskritu a možno ho preložiť jednoducho ako 
kruh. Jeho význam už však taký jednoduchý nie je - predstavuje nekonečno, dokonalosť, rovnováhu, jednotu… Mandaly majú podobu kruhového obrazca so stredom, z ktorého - či do ktorého - smerujú symetricky usporiadané tvary. Popri tvaroch, ktoré symbolizujú mužskú energiu, obsahujú mandaly tiež farby, ktoré zastupujú ženskú energiu. Farby preto nesmú chýbať ani na strieborných medailách. Sila každej mandaly je schovaná v jej strede, kde sa všetko začína aj končí, a tak je doprostred medaily vsadený sklenený kameň. Hoci si ľudia spájajú mandaly predovšetkým s civilizáciami južnej Ázie, ich variácie sa vyskytujú naprieč časom, kultúrami aj náboženskými a filozofickými systémami - stačí sa pozrieť na okná európskych katedrál alebo na lapače snov amerických Indiánov. Predstavujú nástroj pre relaxáciu, meditáciu a sebapoznanie, ale aj pre riešenie problémov či plnenie želaní. Pretože najväčším prianím je pre mnoho ľudí sloboda, stala sa motívom šiestej darčekovej mandaly Českej mincovne.

„Veľká je zem špliecha na ňu voda, veľká je zem špliecha na ňu voda. Čo je však najväčšie, čo je však najväčšie? Tá ľudská sloboda,“ spieva sa v známej piesni. Sloboda – teda možnosť rozhodovať sa a konať podľa svojej vôle – je ako vzduch. Pokiaľ ju máme, vôbec ju nevnímame a považujeme ju za úplnú samozrejmosť. Jej skutočný význam si uvedomíme až v okamihu, keď jej začne ubúdať a my sa začneme dusiť…“


Averzná strana medaily, ktorej autorkou je mladá medailérka 
Kristýna Šánová, nesie sklenený stred obklopený modrým ornamentom, v ktorom sa ukrývajú krídla symbolizujúce slobodu. Reverzná strana medaily, ktorá je reliéfna, je potom spoločná pre celú sériu mandál Českej mincovne.

Darčeková medaila predstavuje 
originálny talizman. Ďalšie mandaly, ktoré nájdete v ponuke Českej mincovne, nesú motívy lásky, priateľstva, zdravia, bohatstva a odvahy.

Špecifikácia

Číslo
31646-718
Emitent
Česká mincovna
Autor averzu
Kristýna Šánová
Autor reverzu
Kristýna Šánová
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Kolorovaná
Áno
Kamienky
Áno
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
16 g
Priemer
34 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...