Strieborná medaila Kňažná Ľudmila proof

Strieborná medaila Kňažná Ľudmila proof

Stav skladu
Vypredané
Dátum emisie
september 2021
Emisný náklad
1000 ks

Produkt si môžete zakúpiť aj priamo v predajniach Českej mincovne

Na produkt nie je možné uplatniť zľavový poukaz.

Medaila bankových súťaží 2021

Zlaté mince Českej národnej banky s nominálnou hodnotou 10 000 Kč sú vždy venované tým najvýznamnejším národným výročiam. Dôkazom je skutočnosť, že v aktuálnom päťročnom emisnom období 2021 – 2025 vychádza len jedna. Vo výtvarnej súťaži ČNB, ktorej témou bolo 1100. výročie umučenia svätej Ľudmily, sa stretol výkvet českej medailérskej scény a je škoda, že víťazná realizácia mohla byť len jedna. V Českej mincovni sme si preto z najkrajších nerealizovaných návrhov zlatej mince vybrali motív, ktorý sme vydali v podobe striebornej pamätnej medaily.

Kňažná
Ľudmila bola dcérou pohanského veľmoža, ale po boku svojho manžela – přemyslovského kniežaťa Bořivoja I. – prijala krst a novú vieru priniesla do Čiech. Mierna a spravodlivá žena sa potom sa stala známou najmä láskavosťou a štedrosťou – k chudobným, nemohúcim, vdovám a sirotám. Tieto a ďalšie kresťanské ideály odovzdávala svojmu vnukovi Václavovi. Jeho matke Drahomíre však nebol Ľudmilin vplyv na budúceho panovníka po chuti, a tak svoju svokru dala uškrtiť. Tým jej paradoxne zaistila nesmrteľnosť. Václav totiž na starú matku, ktorá ho vychovala, nezabudol a začal budovať jej kult. Netrvalo dlho a Ľudmila bola prehlásená za svätú. Svätá Ľudmila a svätý Václav sa potom stali patrónmi českých krajín.

Medailérka
Ludmila Kracíková, DiS., venovala averznú stranu medaily postave svätej Ľudmily so svätožiarou. V jednej ruke drží závoj, ktorým bola podľa legendy uškrtená, a v druhej palmový list, ktorý je kresťanským symbolom mučeníctva a víťazstva. Opis uvádza meno KNĚŽNA LUDMILA a výročné roky 921 – 2021. Reverzná strana predkladá nápis ČESKÁ REPUBLIKA a vitrážovú rozetu, do ktorej sú zasadené tri heraldická zvieratá – český lev, moravská orlica a sliezska orlica.

Strieborná medaila sa stane prírastkom do zbierky aj pamiatkou na významné jubileum.

Špecifikácia

Číslo
31648-721
Autor averzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Autor reverzu
Ludmila Kracíková, DiS.
Číslovaná emisia
Nie
Certifikát
Áno
Materiál
Striebro
Rýdzosť
999 / 1000
Hmotnosť
31,1 g
Priemer
37 mm
Balenie
Čierne kožené etui
Balenie kapsule
Áno
Česká mincovna
Loading...